Top Menu

Registered Teams

Following is an alphabetical list of teams from all states and schools who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

ALL STATES

In alphabetical order of Team Name.

Team ID School Name Team Name State Team Class
CjN21 St Gregory’s College 50 Calibers NSW Cadet Class – Junior
PsN16 Warrawong High School Accelerated Racing NSW Professional Class – Senior
PjS01 Cardijn College Accelerators SA Professional Class – Junior
DV05 Kyabram P-12 College Ace Racing VIC Development Class
CjN15 Cronulla High School Ace Racing^ NSW Cadet Class – Junior
PsQ10 Runcorn State High School ACES QLD Professional Class – Senior
CjN08 Magdalene Catholic High School AE7 Racing NSW Cadet Class – Junior
CjS03 Brighton Secondary School Aero SA Cadet Class – Junior
CjQ09 Mirani State High School AerOz QLD Cadet Class – Junior
PsQ09 Mackay North State High School AirStream Racing QLD Professional Class – Senior
DN36 St Josephs College ALK Racing NSW Development Class
DN19 Ungarie Central School Atomic Drag NSW Development Class
PsN04 Maitland Grossmann High School Audacity NSW Professional Class – Senior
DS03 Brighton Secondary School Automotive Innovation SA Development Class
PjW01 Badgingarra Primary School Badgy Burnouts WA Professional Class – Junior
CjV04 Eltham College Beluga VIC Cadet Class – Junior
DN18 McCarthy Catholic College Black Lightning NSW Development Class
CsQ05 Roma State College Black Panthers QLD Cadet Class – Junior
CjQ06 Mirani State High School Boom Sound QLD Cadet Class – Junior
DW02 Balga Senior High School Burnout WA Development Class
CjN23 Marrickville High School C.A.R. NSW Cadet Class – Junior
PjN10 Girraween High School Carbon Fibre NSW Professional Class – Junior
PsN10 Caringbah High School Carbon Velocity NSW Professional Class – Senior
CjN30 Bishop Tyrrell Anglican College Caught Speeding NSW Cadet Class – Junior
PjW06 Wesley College CFC Chrome WA Professional Class – Junior
PsT02 Port Dalrymple school Chain Reaction TAS Professional Class – Senior
PsN01 Dubbo College Senior Campus Chaos Racing NSW Professional Class – Senior
PsN09 Caringbah High School Chargers NSW Professional Class – Senior
PsW03 Balga Senior High School Cheetah Power WA Professional Class – Senior
CjQ03 Brisbane State High School Chillitron QLD Cadet Class – Junior
CjV02 Northern Bay P-12 College Coefficient D VIC Cadet Class – Junior
DN09 Maitland Grossmann High School Collision Course NSW Development Class
CsQ01 Roma State College Combustion Racing QLD Cadet Class – Junior
DN01 Magdalene Catholic High School Cryptic Performance NSW Development Class
DT02 Port Dalrymple School Cyclops TAS Development Class
PjW05 Rostrata Primary School Daredevil Dingoes WA Professional Class – Junior
CjN09 Newington College Digital NSW Cadet Class – Junior
DS02 Brighton Secondary School Direct Racing SA Development Class
CsQ03 Roma State College Dirty Engines QLD Cadet Class – Junior
CjQ13 Runcorn State High School Dominators QLD Cadet Class – Junior
CjN19 St Gregory’s College Doomsday NSW Cadet Class – Junior
CjQ08 Mirani State High School Dust maker QLD Cadet Class – Junior
PsQ07 Pioneer State High School Eccentric Motion QLD Professional Class – Senior
CjN22 Tullibigeal Central School ELECTRIFIED NSW Cadet Class – Junior
DS05 Brighton Secondary School Elemental Racing SA Development Class
CjN02 South Sydney High School Elite XI NSW Cadet Class – Junior
CjS01 Brighton Secondary School Endeavour SA Cadet Class – Junior
PsQ08 Mackay North State High School Enterprise Racing QLD Professional Class – Senior
DN10 Maitland Grossmann High School Fast Five NSW Development Class
DV01 St Bedes College Fast Lane VIC Development Class
PsQ03 Mirani State High School Fast Lane* QLD Professional Class – Senior
DN29 Warrawong High School Fast Panda Racing NSW Development Class
CjQ10 Mirani State High School Flaming Eagle QLD Cadet Class – Junior
DN25 WSI TAFE Mount Druitt Flight Wave NSW Development Class
DW06 Wesley College Flux WA Development Class
CjQ11 Mirani State High School Formula Flash QLD Cadet Class – Junior
DN33 Girraween High School Frixion NSW Development Class
CjS02 Brighton Secondary School Galaxia SA Cadet Class – Junior
DW03 Balga Senior High School Glowing Stars WA Development Class
DN06 Maitland Grossmann High School Greasy Hams NSW Development Class
DN38 St Joseph’s College Green Machine NSW Development Class
DN02 Magdalene Catholic High School Hierarchy Racing NSW Development Class
DT01 Queechy High School High Octane Racing TAS Development Class
DN12 Maitland Grossmann High School High on Speed NSW Development Class
CsN01 SHORE School Homeslice NSW Cadet Class – Senior
PsN06 Lake Cargelligo Central School Hotshot Racing NSW Professional Class – Senior
CjN04 South Sydney High School Howick’s Pride NSW Cadet Class – Junior
CjN06 Magdalene Catholic High School Hyper Performance NSW Cadet Class – Junior
PjV03 Trinity Grammar School, Kew Hyperdrive Performance VIC Professional Class – Junior
DW05 Wesley College Hyperion WA Development Class
PsN02 Dubbo College Senior Campus Hypnotic Racing NSW Professional Class – Senior
DN35 St Josephs College Imengine That NSW Development Class
DN16 Engadine High School Impetus Racing NSW Development Class
PsQ11 Concordia Lutheran College Impulse Racing QLD Professional Class – Senior
PsQ01 Redcliffe State High School Infinite Racing QLD Professional Class – Senior
PsS01 Adelaide High School Infinity SA Professional Class – Senior
PjN05 Mount View High School Infinity Racing NSW Professional Class – Junior
CjN10 Newington College jAaK NSW Cadet Class – Junior
CsV01 Charles La Trobe College Jagucar VIC Cadet Class – Senior
PsQ12 Runcorn State High JDM Crew QLD Professional Class – Senior
PjW04 Rostrata Primary School Jet Racers WA Professional Class – Junior
CjN05 Magdalene Catholic High School JT Racing NSW Cadet Class – Junior
PsW02 Balga Senior High School Kung Fu Racing WA Professional Class – Senior
CsN02 SHORE School la meringue NSW Cadet Class – Senior
DV04 Kyabram P-12 College Legacy Racing VIC Development Class
CjQ12 Runcorn State High School Legend QLD Cadet Class – Junior
DN15 Sylvania High School Lighting Strike DC NSW Development Class
DN32 Girraween High School Liquid Sky NSW Development Class
DN11 Maitland Grossmann High School Lotor Racing Team NSW Development Class
PjV02 CRC North Keilor Luminosity Racing VIC Professional Class – Junior
CjN26 Marrickville High School MaccasRun NSW Cadet Class – Junior
PjV04 Trinity Grammar School, Kew Maelstrom VIC Professional Class – Junior
DV03 Laverton P-12 College Masked Fury VIC Development Class
DN13 Engadine High School Mass Acceleration NSW Development Class
PsN13 Mount View High school Mastrix racing NSW Professional Class – Senior
DN14 Engadine High School Maximal Velocity NSW Development Class
CjN27 Marrickville High School Maximum Purchase NSW Cadet Class – Junior
DV07 Phoenix P-12 Community College Momentum VIC Cadet Class – Junior
Perth Montessori.wa.edu.au Monte Motors WA Cadet Class – Senior
DN37 St Josephs College Muffin Racers NSW Development Class
DN03 Maitland Grossmann High School Nexus NSW Development Class
CjN11 Newington College Nitro NSW Cadet Class – Junior
PjV01 St Bede’s College No Brakes VIC Professional Class – Junior
DN29 Kotara High School Octane Racing NSW Professional Class – Senior
CjN12 Newington College Odyssey NSW Cadet Class – Junior
PsS04 Brighton Secondary School Paradox SA Professional Class – Senior
CjN18 McCarthy Catholic College Pawsome NSW Cadet Class – Junior
PsN05 Maitland Grossmann High School Penta Fusion NSW Professional Class – Senior
PsN11 Caringbah High School Pink Lightning NSW Professional Class – Senior
PjW02 Badgingarra Primary School Pixalated WA Professional Class – Junior
PsA01 Deakin High School Pixel Rush ACT Professional Class – Senior
CjV06 Point Cook Prep-Year 9 College Point Cook Lightning VIC Cadet Class – Junior
CjV01 Point Cook Prep-Year 9 College Point Cook Thunder VIC Cadet Class – Junior
DS01 Brighton Secondary School Precision Racing SA Development Class
PsN07 Dubbo College South Campus Quantum Dynamics NSW Professional Class – Senior
CjV05 Eltham College Quantum Leap VIC Cadet Class – Junior
CjN35 Girraween High School Quantum Mechanics NSW Cadet Class – Junior
CjN25 Marrickville High School Quantum Turbo NSW Cadet Class – Junior
PsQ13 Bundaberg State High School Rapid Excellaration QLD Professional Class – Senior
PsS02 Brighton Secondary School Rapid Fire SA Professional Class – Senior
PsN08 Merewether High School Rapid Reflex F1 NSW Professional Class – Senior
CsQ06 Roma State College Rapido QLD Cadet Class – Junior
PsQ04 Mirani State High School Red Lightning QLD Professional Class – Junior
PsN20 Girraween High School Red Shift NSW Professional Class – Senior
PjT01 Queechy High School Red Storm Racing TAS Professional Class – Junior
PjQ02 Concordia Lutheran College Redshift QLD Professional Class – Junior
PsN12 Mount View High School Revolution Racing NSW Professional Class – Senior
PjT02 Port Dalrymple School Revolutionary Racers TAS Professional Class – Junior
PsQ06 Pine Rivers State High School Rhinoceronte Furioso QLD Professional Class – Senior
CjN13 Newington College Rival NSW Cadet Class – Junior
PsN14 WSI TAFE Mount Druitt Road Runner NSW Professional Class – Senior
DN28 Cedars Christian College Road Runners NSW Development Class
CjQ05 Mirani State High School Rookie Racers QLD Cadet Class – Junior
CjN07 Magdalene Catholic High School SAM Racing NSW Cadet Class – Junior
CjN20 St Gregory’s College SGC Speed Demons NSW Cadet Class – Junior
DN28 Warrawong High School Shinobi Racing NSW Development Class
PjN01 Newington College Shockwave NSW Professional Class – Junior
CjQ04 Mirani State High School Silver Flash QLD Cadet Class – Junior
PsN18 Warrawong High School Sonic Boom Racing NSW Professional Class – Senior
DN21 Condobolin High School Sonic Racing NSW Development Class
PsN03 Maitland Grossmann High School Southern Cross Racing NSW Professional Class – Senior
CsV02 St. Kevin’s College Speed Fiends VIC Cadet Class – Senior
CsQ02 Roma State College Speed Star QLD Cadet Class – Junior
CjQ01 Brisbane State High School Speedy Gonzales QLD Cadet Class – Junior
DW01 Balga Senior High School Speedy Jets WA Development Class
DN34 St Josephs College SPF Racing NSW Development Class
DN20 Ungarie Central School Split Second NSW Development Class
CjV03 Eltham College STAG VIC Cadet Class – Junior
DV06 Kyabram P-12 College Stinga Racing VIC Development Class
PsN17 Warrawong High School Sugar Rush Racing NSW Professional Class – Senior
DN07 Maitland Grossmann High School Superleggera Racing NSW Development Class
CjN34 Girraween High School Surging Force NSW Cadet Class – Junior
CsV03 St. Kevin’s College Sweet Action VIC Cadet Class – Senior
PsA02 Deakin High School Swift Silver Foxes ACT Professional Class – Senior
DA02 Deakin High School Taipan ACT Development Class
PjT03 Ulverstone High Schools Team 1 TAS Professional Class – Junior
PjT04 Ulverstone High School Team 2 TAS Professional Class – Junior
DT03 Ulverstone High School Team 3 TAS Development Class
DT04 Ulverstone High School Team 4 TAS Development Class
CsT01 Ulverstone High School Team 5 TAS Cadet Class – Senior
CsT02 Ulverstone High School Team 6 TAS Cadet Class – Senior
PsA03 Deakin High School Team Airflow ACT Professional Class – Senior
DN24 Parramatta Marist High School Team Awesome NSW Development Class
PsN15 Barker College Team Blaze NSW Professional Class – Senior
PjN06 Barker College Team Chronos NSW Professional Class – Junior
DA01 Deakin High School Team Drift ACT Development Class
DN22 Parramatta Marist High Schoo Team Fantastic NSW Development Class
CjN01 South Sydney High School Team Impact NSW Cadet Class – Junior
CjN17 McCarthy Catholic College Team Meerkats NSW Cadet Class – Junior
PsN19 Girraween High School Team Night Hawk NSW Professional Class – Senior
PjN08 Barker College Team ‘Ribendum Aero’ NSW Professional Class – Junior
PsT01 Launceston College Team Rocket Turtle Launceston TAS Professional Class – Senior
PjN09 Girraween High School Team Venturi NSW Professional Class – Junior
DN26 Barker College Team ‘Viper’ NSW Development Class
DN23 Parramatta Marist High School Team Wonder NSW Development Class
PjN07 Barker College Team ‘Zero’ NSW Professional Class – Junior
DN05 Maitland Grossmann High School Terminal Velocity NSW Development Class
DV02 Laverton P-12 College The Crusaders VIC Development Class
CjN24 Marrickville High School The Fabulous Drifters NSW Cadet Class – Junior
PjN03 Ungarie Central School The Mist NSW Professional Class – Junior
DN27 Cedars Christian College The Rogue Bananas NSW Development Class
CjN16 Cronulla High School The Royals NSW Cadet Class – Junior
CjQ02 Brisbane State High School The State High Race QLD Cadet Class – Junior
DN17 McCarthy Catholic College The Vanquished NSW Development Class
PsW01 Balga Senior High School Thunderhawks WA Professional Class – Senior
PsQ02 Redcliffe State High School Toxic Racing QLD Professional Class – Senior
CjQ07 Mirani State High School Turbo Vipers QLD Cadet Class – Junior
DS04 Brighton Secondary School Twister Racing SA Development Class
PsN21 Newington College Vector NSW Professional Class – Senior
DN04 Maitland Grossmann High School Velocious NSW Development Class
PjN02 Merewether High School VelociRacing NSW Professional Class – Junior
PjQ01 Redcliffe State High School Velocity Racing QLD Professional Class – Junior
PsQ05 Mirani State High School Velocity Racing* QLD Professional Class – Senior
CsQ04 Roma State College Velocity Raptors^ QLD Cadet Class – Junior
PjW03 Rostrata Primary School Velocity Raptors WA Professional Class – Junior
DW04 Wesley College Velox WA Development Class
PjN04 Condobolin High School Venom Racing NSW Professional Class – Junior
DN08 Maitland Grossmann High School Victorious Secret NSW Development Class
CjN14 Newington College Viper NSW Cadet Class – Junior
DV09 CRC North Keilor World Wide Lightspeeders VIC Development Class
DV08 Trinity Grammar School, Kew Zero Friction VIC Development Class
*  Team Name under revision.
^  Duplicate permitted only for Cadet Class teams from different states.
ACT

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

Team ID School Name Team Name State Team Class
DA01 Deakin High School Team Drift ACT Development Class
DA02 Deakin High School Taipan ACT Development Class
PsA01 Deakin High School Pixel Rush ACT Professional Class – Senior
PsA02 Deakin High School Swift Silver Foxes ACT Professional Class – Senior
PsA03 Deakin High School Team Airflow ACT Professional Class – Senior
NSW

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible)

Team ID School Name Team Name State Team Class
DN26 Barker College Team ‘Viper’ NSW Development Class
PjN06 Barker College Team Chronos NSW Professional Class – Junior
PjN07 Barker College Team ‘Zero’ NSW Professional Class – Junior
PjN08 Barker College Team ‘Ribendum Aero’ NSW Professional Class – Junior
PsN15 Barker College Team Blaze NSW Professional Class – Senior
CjN30 Bishop Tyrrell Anglican College Caught Speeding NSW Cadet Class – Junior
PsN09 Caringbah High School Chargers NSW Professional Class – Senior
PsN10 Caringbah High School Carbon Velocity NSW Professional Class – Senior
PsN11 Caringbah High School Pink Lightning NSW Professional Class – Senior
DN27 Cedars Christian College The Rogue Bananas NSW Development Class
DN28 Cedars Christian College Road Runners NSW Development Class
DN21 Condobolin High School Sonic Racing NSW Development Class
PjN04 Condobolin High School Venom Racing NSW Professional Class – Junior
CjN15 Cronulla High School Ace Racing^ NSW Cadet Class – Junior
CjN16 Cronulla High School The Royals NSW Cadet Class – Junior
PsN01 Dubbo College Senior Campus Chaos Racing NSW Professional Class – Senior
PsN02 Dubbo College Senior Campus Hypnotic Racing NSW Professional Class – Senior
PsN07 Dubbo College South Campus Quantum Dynamics NSW Professional Class – Senior
DN13 Engadine High School Mass Acceleration NSW Development Class
DN14 Engadine High School Maximal Velocity NSW Development Class
DN16 Engadine High School Impetus Racing NSW Development Class
CjN34 Girraween High School Surging Force NSW Cadet Class – Junior
CjN35 Girraween High School Quantum Mechanics NSW Cadet Class – Junior
DN32 Girraween High School Liquid Sky NSW Development Class
DN33 Girraween High School Frixion NSW Development Class
PjN09 Girraween High School Team Venturi NSW Professional Class – Junior
PjN10 Girraween High School Carbon Fibre NSW Professional Class – Junior
PsN19 Girraween High School Team Night Hawk NSW Professional Class – Senior
PsN20 Girraween High School Red Shift NSW Professional Class – Senior
DN29 Kotara High School Octane Racing NSW Professional Class – Senior
PsN06 Lake Cargelligo Central School Hotshot Racing NSW Professional Class – Senior
CjN05 Magdalene Catholic High School JT Racing NSW Cadet Class – Junior
CjN06 Magdalene Catholic High School Hyper Performance NSW Cadet Class – Junior
CjN07 Magdalene Catholic High School SAM Racing NSW Cadet Class – Junior
CjN08 Magdalene Catholic High School AE7 Racing NSW Cadet Class – Junior
DN01 Magdalene Catholic High School Cryptic Performance NSW Development Class
DN02 Magdalene Catholic High School Hierarchy Racing NSW Development Class
DN03 Maitland Grossmann High School Nexus NSW Development Class
DN04 Maitland Grossmann High School Velocious NSW Development Class
DN05 Maitland Grossmann High School Terminal Velocity NSW Development Class
DN06 Maitland Grossmann High School Greasy Hams NSW Development Class
DN07 Maitland Grossmann High School Superleggera Racing NSW Development Class
DN08 Maitland Grossmann High School Victorious Secret NSW Development Class
DN09 Maitland Grossmann High School Collision Course NSW Development Class
DN10 Maitland Grossmann High School Fast Five NSW Development Class
DN11 Maitland Grossmann High School Lotor Racing Team NSW Development Class
DN12 Maitland Grossmann High School High on Speed NSW Development Class
PsN03 Maitland Grossmann High School Southern Cross Racing NSW Professional Class – Senior
PsN04 Maitland Grossmann High School Audacity NSW Professional Class – Senior
PsN05 Maitland Grossmann High School Penta Fusion NSW Professional Class – Senior
CjN23 Marrickville High School C.A.R. NSW Cadet Class – Junior
CjN24 Marrickville High School The Fabulous Drifters NSW Cadet Class – Junior
CjN25 Marrickville High School Quantum Turbo NSW Cadet Class – Junior
CjN26 Marrickville High School MaccasRun NSW Cadet Class – Junior
CjN27 Marrickville High School Maximum Purchase NSW Cadet Class – Junior
CjN17 McCarthy Catholic College Team Meerkats NSW Cadet Class – Junior
CjN18 McCarthy Catholic College Pawsome NSW Cadet Class – Junior
DN17 McCarthy Catholic College The Vanquished NSW Development Class
DN18 McCarthy Catholic College Black Lightning NSW Development Class
PjN02 Merewether High School VelociRacing NSW Professional Class – Junior
PsN08 Merewether High School Rapid Reflex F1 NSW Professional Class – Senior
PjN05 Mount View High School Infinity Racing NSW Professional Class – Junior
PsN12 Mount View High School Revolution Racing NSW Professional Class – Senior
PsN13 Mount View High school Mastrix racing NSW Professional Class – Senior
CjN09 Newington College Digital NSW Cadet Class – Junior
CjN10 Newington College jAaK NSW Cadet Class – Junior
CjN11 Newington College Nitro NSW Cadet Class – Junior
CjN12 Newington College Odyssey NSW Cadet Class – Junior
CjN13 Newington College Rival NSW Cadet Class – Junior
CjN14 Newington College Viper NSW Cadet Class – Junior
PjN01 Newington College Shockwave NSW Professional Class – Junior
PsN21 Newington College Vector NSW Professional Class – Senior
DN22 Parramatta Marist High Schoo Team Fantastic NSW Development Class
DN23 Parramatta Marist High School Team Wonder NSW Development Class
DN24 Parramatta Marist High School Team Awesome NSW Development Class
CsN01 SHORE School Homeslice NSW Cadet Class – Senior
CsN02 SHORE School la meringue NSW Cadet Class – Senior
CjN01 South Sydney High School Team Impact NSW Cadet Class – Junior
CjN02 South Sydney High School Elite XI NSW Cadet Class – Junior
CjN04 South Sydney High School Howick’s Pride NSW Cadet Class – Junior
CjN19 St Gregory’s College Doomsday NSW Cadet Class – Junior
CjN20 St Gregory’s College SGC Speed Demons NSW Cadet Class – Junior
CjN21 St Gregory’s College 50 Calibers NSW Cadet Class – Junior
DN34 St Josephs College SPF Racing NSW Development Class
DN35 St Josephs College Imengine That NSW Development Class
DN36 St Josephs College ALK Racing NSW Development Class
DN37 St Josephs College Muffin Racers NSW Development Class
DN38 St Joseph’s College Green Machine NSW Development Class
DN15 Sylvania High School Lighting Strike DC NSW Development Class
CjN22 Tullibigeal Central School ELECTRIFIED NSW Cadet Class – Junior
DN19 Ungarie Central School Atomic Drag NSW Development Class
DN20 Ungarie Central School Split Second NSW Development Class
PjN03 Ungarie Central School The Mist NSW Professional Class – Junior
DN28 Warrawong High School Shinobi Racing NSW Development Class
DN29 Warrawong High School Fast Panda Racing NSW Development Class
PsN16 Warrawong High School Accelerated Racing NSW Professional Class – Senior
PsN17 Warrawong High School Sugar Rush Racing NSW Professional Class – Senior
PsN18 Warrawong High School Sonic Boom Racing NSW Professional Class – Senior
DN25 WSI TAFE Mount Druitt Flight Wave NSW Development Class
PsN14 WSI TAFE Mount Druitt Road Runner NSW Professional Class – Senior
^  Duplicate permitted only for Cadet Class teams from different states.
QLD

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

Team ID School Name Team Name State Team Class
CjQ01 Brisbane State High School Speedy Gonzales QLD Cadet Class – Junior
CjQ03 Brisbane State High School Chillitron QLD Cadet Class – Junior
PsQ13 Bundaberg State High School Rapid Excellaration QLD Professional Class – Senior
PjQ02 Concordia Lutheran College Redshift QLD Professional Class – Junior
PsQ11 Concordia Lutheran College Impulse Racing QLD Professional Class – Senior
PsQ08 Mackay North State High School Enterprise Racing QLD Professional Class – Senior
PsQ09 Mackay North State High School AirStream Racing QLD Professional Class – Senior
CjQ04 Mirani State High School Silver Flash QLD Cadet Class – Junior
CjQ05 Mirani State High School Rookie Racers QLD Cadet Class – Junior
CjQ06 Mirani State High School Boom Sound QLD Cadet Class – Junior
CjQ08 Mirani State High School Dust maker QLD Cadet Class – Junior
CjQ09 Mirani State High School AerOz QLD Cadet Class – Junior
CjQ10 Mirani State High School Flaming Eagle QLD Cadet Class – Junior
CjQ11 Mirani State High School Formula Flash QLD Cadet Class – Junior
PsQ03 Mirani State High School Fast Lane* QLD Professional Class – Senior
PsQ04 Mirani State High School Red Lightning QLD Professional Class – Junior
PsQ06 Pine Rivers State High School Rhinoceronte Furioso QLD Professional Class – Senior
PsQ07 Pioneer State High School Eccentric Motion QLD Professional Class – Senior
PsQ01 Redcliffe State High School Infinite Racing QLD Professional Class – Senior
CsQ01 Roma State College Combustion Racing QLD Cadet Class – Junior
CsQ02 Roma State College Speed Star QLD Cadet Class – Junior
CsQ03 Roma State College Dirty Engines QLD Cadet Class – Junior
CsQ05 Roma State College Black Panthers QLD Cadet Class – Junior
CsQ06 Roma State College Rapido QLD Cadet Class – Junior
PsQ12 Runcorn State High JDM Crew QLD Professional Class – Senior
CjQ12 Runcorn State High School Legend QLD Cadet Class – Junior
CjQ13 Runcorn State High School Dominators QLD Cadet Class – Junior
PsQ10 Runcorn State High School ACES QLD Professional Class – Senior
CjQ02 Brisbane State High School The State High Race QLD Cadet Class – Junior
PsQ02 Redcliffe State High School Toxic Racing QLD Professional Class – Senior
CjQ07 Mirani State High School Turbo Vipers QLD Cadet Class – Junior
PjQ01 Redcliffe State High School Velocity Racing QLD Professional Class – Junior
PsQ05 Mirani State High School Velocity Racing* QLD Professional Class – Senior
CsQ04 Roma State College Velocity Raptors^ QLD Cadet Class – Junior
SA*  Team Name under revision.
^  Duplicate permitted only for Cadet Class teams from different states.

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

Team ID School Name Team Name State Team Class
PsS01 Adelaide High School Infinity SA Professional Class – Senior
CjS01 Brighton Secondary School Endeavour SA Cadet Class – Junior
CjS02 Brighton Secondary School Galaxia SA Cadet Class – Junior
CjS03 Brighton Secondary School Aero SA Cadet Class – Junior
DS01 Brighton Secondary School Precision Racing SA Development Class
DS02 Brighton Secondary School Direct Racing SA Development Class
DS03 Brighton Secondary School Automotive Innovation SA Development Class
DS04 Brighton Secondary School Twister Racing SA Development Class
DS05 Brighton Secondary School Elemental Racing SA Development Class
PsS02 Brighton Secondary School Rapid Fire SA Professional Class – Senior
PsS04 Brighton Secondary School Paradox SA Professional Class – Senior
PjS01 Cardijn College Accelerators SA Professional Class – Junior
TAS

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

Team ID School Name Team Name State Team Class
PsT01 Launceston College Team Rocket Turtle Launceston TAS Professional Class – Senior
DT02 Port Dalrymple School Cyclops TAS Development Class
DT01 Queechy High School High Octane Racing TAS Development Class
PjT01 Queechy High School Red Storm Racing TAS Professional Class – Junior
CsT01 Ulverstone High School Team 5 TAS Cadet Class – Senior
CsT02 Ulverstone High School Team 6 TAS Cadet Class – Senior
DT03 Ulverstone High School Team 3 TAS Development Class
DT04 Ulverstone High School Team 4 TAS Development Class
PjT04 Ulverstone High School Team 2 TAS Professional Class – Junior
PjT03 Ulverstone High Schools Team 1 TAS Professional Class – Junior
VIC

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Thursday, 8 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

Team ID School Name Team Name State Team Class
CsV01 Charles La Trobe College Jagucar VIC Cadet Class – Senior
DV09 CRC North Keilor World Wide Lightspeeders VIC Development Class
PjV02 CRC North Keilor Luminosity Racing VIC Professional Class – Junior
CjV03 Eltham College STAG VIC Cadet Class – Junior
CjV04 Eltham College Beluga VIC Cadet Class – Junior
CjV05 Eltham College Quantum Leap VIC Cadet Class – Junior
DV04 Kyabram P-12 College Legacy Racing VIC Development Class
DV05 Kyabram P-12 College Ace Racing VIC Development Class
DV06 Kyabram P-12 College Stinga Racing VIC Development Class
DV02 Laverton P-12 College The Crusaders VIC Development Class
DV03 Laverton P-12 College Masked Fury VIC Development Class
CjV02 Northern Bay P-12 College Coefficient D VIC Cadet Class – Junior
DV07 Phoenix P-12 Community College Momentum VIC Cadet Class – Junior
CjV01 Point Cook Prep-Year 9 College Point Cook Thunder VIC Cadet Class – Junior
CjV06 Point Cook Prep-Year 9 College Point Cook Lightning VIC Cadet Class – Junior
DV01 St Bedes College Fast Lane VIC Development Class
PjV01 St Bede’s College No Brakes VIC Professional Class – Junior
CsV02 St. Kevin’s College Speed Fiends VIC Cadet Class – Senior
CsV03 St. Kevin’s College Sweet Action VIC Cadet Class – Senior
DV08 Trinity Grammar School, Kew Zero Friction VIC Development Class
PjV03 Trinity Grammar School, Kew Hyperdrive Performance VIC Professional Class – Junior
PjV04 Trinity Grammar School, Kew Maelstrom VIC Professional Class – Junior
WA

Following is an alphabetical school list of teams who are registered as of 5pm on Wednesday, 20 August 2014.

This list will be updated by 5pm each day (where possible).

Team ID School Name Team Name State Team Class
PjW01 Badgingarra Primary School Badgy Burnouts WA Professional Class – Junior
PjW02 Badgingarra Primary School Pixalated WA Professional Class – Junior
DW01 Balga Senior High School Speedy Jets WA Development Class
DW02 Balga Senior High School Burnout WA Development Class
DW03 Balga Senior High School Glowing Stars WA Development Class
PsW01 Balga Senior High School Thunderhawks WA Professional Class – Senior
PsW02 Balga Senior High School Kung Fu Racing WA Professional Class – Senior
PsW03 Balga Senior High School Cheetah Power WA Professional Class – Senior
PjW03 Rostrata Primary School Velocity Raptors WA Professional Class – Junior
PjW04 Rostrata Primary School Jet Racers WA Professional Class – Junior
PjW05 Rostrata Primary School Daredevil Dingoes WA Professional Class – Junior
DW04 Wesley College Velox WA Development Class
DW05 Wesley College Hyperion WA Development Class
DW06 Wesley College Flux WA Development Class
PjW06 Wesley College CFC Chrome WA Professional Class – Junior