Top Menu

State Finals

2010

Australian Capital Territory

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School
Runners Up Development Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Professional Senior Razza Sajjette Melba Copland Secondary School
Fastest Car Development Impulse (1.039s) Melba Copland Secondary School
Professional Senior Red Legends (1.068s) Melba Copland Secondary School
Best Engineered Design Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School
Innovation Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School
Best Team Marketing Development Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Professional Senior KMF Racing Stromlo High School
Outstanding Industry Collaboration Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School

New South Wales

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior CAA St Gregory’s College
Runners Up Development Aftershock St Patrick’s Marist College
Professional Junior Supernova Barker College
Professional Senior Turbine Racing Engadine High School
Fastest Car Development SUDT (1.134s) Ashcroft High School
Professional Junior Speedalicious (1.110s) Gymea Technology High School
Professional Senior Turbine Racing (1.097s) Engadine High School
Best Engineered Design Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicous Gymea Technology High School
Professional Senior Blue Phoenix Barker College
Innovation Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior CAA St Gregory’s College
Best Team Marketing Development The Pocket Rockets Lucas Heights Community School
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior Celerity Dubbo Christian School
Outstanding Industry Collaboration Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior CAA St Gregory’s College
Wildcard Invitation to National Final Development The Pocket Rockets Lucas Heights Community School
Professional Junior Team Bullet Condobolin High School
Professional Senior Celerity Dubbo Christian School

Queensland

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Runners Up Development White Lightning Pioneer State High School
Professional Senior Illustro Attrum QLD Collaboration Team
Fastest Car Development F1 Super Geeks (1.141s) Pine Rivers State High School
Professional Senior Ace Pace Racing (1.115s) Mirani State High School
Best Engineered Design Development F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Hornet Racing North Rockhampton State High School
Innovation Development White Lightning Pioneer State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Best Team Marketing Development F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Outstanding Industry Collaboration Development White Lightning Pioneer State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Wildcard Invitation to National Final White Lightning Pioneer State High School

South Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Runners Up Development N/A N/A
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Fastest Car Development Slipstream (1.129s) Brighton Secondary School
Professional Senior Azoto Racing (1.089s) Brighton Secondary School
Best Engineered Design Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Innovation Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Best Team Marketing Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Irwin Racing Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Wildcard Invitation to National Final Cold Fusion Brighton Secondary School

Tasmania

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Team Top Speed Port Dalrymple High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Runners Up Development Kings Crew Kings Meadows High School
Professional Senior Fully Loaded Racing Launceston College
Fastest Car Development Team Top Speed (1.195s) Port Dalrymple High School
Professional Senior Pentagliders (1.187s) Brooks High School
Best Engineered Design Development Red Zone Racing Prospect High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Innovation Development Ace Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Best Team Marketing Development Ace Racing Prospect High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Outstanding Industry Collaboration Development Team Top Speed Port Dalrymple High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Wildcard Invitation to National Final Team Fastlane Port Dalrymple High School

Victoria

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Runners Up Development Performance Racing CRC North Keilor
Professional Senior Record Racing Sebastopol College
Fastest Car Development Lightspeed (1.103s) Sebastopol College
Professional Senior Aero (1.076s) Trinity Grammar School Kew
Best Engineered Design Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Innovation Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Best Team Marketing Development Glo Worms Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Outstanding Industry Collaboration Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Wildcard Invitation to National Final Glo Worms Lowther Hall Anglican Grammar School

Western Australia

Award Category Team Name School
Champions Comet Family Learning Co-operative – Boyanup
Badgy Budgies Badgingarra Primary School
J4 Racing Wesley College
Best Pit Display Blitz Racing Wesley College
Fastest Car Anonymous John Septimus Roe Anglican Community School
Badgy Budgies Badgingarra Primary School
J4 Racing Wesley College
Sprint Race Champion Badgy Budgies Badgingarra Primary School
Best Engineered Design J4 Racing Wesley College
Innovation Comet Family Learning Co-operative – Boyanup
Best Team Marketing Red Devil Racing Rostrata Primary School
Outstanding Industry Collaboration Badgy Budgies Badgingarra Primary School
Judges Encouragement Award Dragons Balga Senior High School
Best Performing Primary School The Green Cow Cowaramup Primary School

2011

Australian Capital Territory

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Racing Royalty Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Runners Up Development Blue Ninjas Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hypersonic Flow Melba Copland Secondary School
Fastest Qualifying Lap Development Blue Ninjas (1.364s) Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane (1.389s) Melba Copland Secondary School
Grand Prix Race Development Blue Ninjas (7.182s) Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane (7.326s) Melba Copland Secondary School
Best Engineered Design Development Envious Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Innovation Development Envious Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Best Team Portfolio Development Envious Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Best Team Marketing Development Racing Royalty Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi Octane Melba Copland Secondary School
Outstanding Industry Collaboration Development Racing Royalty Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hypersonic Flow Melba Copland Secondary School
Wildcard Invitation to National Final Envious Melba Copland Secondary School

New South Wales

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Limitless Menai High School
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Velocity Newington College
Runners Up Development Rapid Racing Engadine High School
Professional Junior Vipers Racing II Mount View High School
Professional Senior Doppler Effect Girraween High School
Fastest Qualifying Lap Development Limitless (1.380s) Menai High School
Professional Junior Lance (1.350s) Barker College
Professional Senior Doppler Effect (1.321s) Girraween High School
Grand Prix Race Development Limitless (7.268s) Menai High School
Professional Junior Lance (7.320s) Barker College
Professional Senior Doppler Effect (7.091) Girraween High School
Best Engineered Design Development Limitless Menai High School
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Avanti Da Corsa Barker College
Innovation Development Rapid Racing Engadine High School
Professional Junior Vipers Racing II Mount View High School
Professional Senior Magnavis Dubbo Christian School
Best Team Portfolio Development Zipper Effect Newington College
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Velocity Newington College
Best Team Marketing Development Zipper Effect Newington College
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Velocity Newington College
Outstanding Industry Collaboration Development Sub Zero Racing St Gregory’s College
Professional Junior Vipers Racing II Mount View High School
Professional Senior Velocity Newington College
Wildcard Invitation to National Final Rapid Racing Engadine High School
Doppler Effect Girraween High School

Queensland

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Runners Up Development Eclipse Racing Mirani State High School
Professional Junior GEM Racing Noosa District State High School
Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School
Fastest Qualifying Lap Development Jetstream Racing (1.404s) Mirani State High School
Professional Junior F1 Super Geeks (1.257s) Pine Rivers State High School
Professional Senior Jet Performance (1.245s) Pine Rivers State High School
Grand Prix Race Development Jetstream Racing (7.386s) Mirani State High School
Professional Junior F1 Super Geeks (6.852s) Pine Rivers State High School
Professional Senior Jet Performance (6.859s) Pine Rivers State High School
Best Engineered Design Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Innovation Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School
Best Team Portfolio Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior Excelleration Concordia Lutheran College
Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School
Best Team Marketing Development Eclipse Racing Mirani State High School
Professional Junior Excelleration Concordia Lutheran College
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Outstanding Industry Collaboration Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Encouragement Award Professional Senior Ab Initio Warwick State High School
Most Energy Efficient Design Professional Senior Jet Performance Pine Rivers State High School
Wildcard Invitation to National Final Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School

South Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Runners Up Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Fastest Qualifying Lap Development Evolution (1.390s) Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion (1.278s) Brighton Secondary School
Grand Prix Race Development Evolution (8.731s) Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion (6.897s) Brighton Secondary School
Best Engineered Design Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Innovation Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Best Team Portfolio Development Evolution Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Best Team Marketing Development Evolution Brighton Secondary School
Professional Senior Slipstream Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Wildcard Invitation to National Final Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Slipstream Cardijn College
Professional Senior Blur Charles Campbell Secondary School

Tasmania

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior Four Kings Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Runners Up Development Viking Racing Brooks High School
Professional Junior Fast 5 Port Dalrymple High School
Professional Senior Superluminiosity Launceston College
Fastest Qualifying Lap Development Geared Up (1.419s) Brooks High School
Professional Junior Four Kings Racing (1.574s) Kings Meadows High School
Professional Senior Superluminiosity (1.480s) Launceston College
Grand Prix Race Development Geared Up (7.522s) Brooks High School
Professional Junior Fast 5 (8.523s) Port Dalrymple High School
Professional Senior Superluminosity (8.029s) Launceston College
Best Engineered Design Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior Four Kings Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Innovation Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Cursus Racing Launceston College
Best Team Portfolio Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Best Team Marketing Development GO HARD Prospect High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Outstanding Industry Collaboration Development 2FAST4U Port Dalrymple High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Wildcard Invitation to National Final Professional Junior Fast 5 Port Dalrymple High School

Victoria

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Runners Up Development Supersonic Performance Kyabram P-12 College
Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew
Fastest Qualifying Lap Development RainDrop Racing (1.334s) Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing (1.284s) Sebastopol College
Grand Prix Race Development Raindrop Racing (7.067s) Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing (6.842s) Sebastopol College
Best Engineered Design Development Mach 1 Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Innovation Development Female Fury Racing Team Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Best Team Portfolio Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew
Best Team Marketing Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew
Outstanding Industry Collaboration Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Wildcard Invitation to National Final Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew

Western Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fusion Wesley College
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Runners Up Development Lightning Balga State High School
Professional Junior Legacy Rostrata Primary School
Professional Senior Sonic Wasp Wesley College
Fastest Qualifying Lap Development Eagle (1.484s) Balga State High School
Professional Junior Legacy (1.458s) Rostrata Primary School
Professional Senior Blitz Racing(1.378s) Wesley College
Grand Prix Race Development Eagle (7.932s) Balga State High School
Professional Junior Fusion (7.182s) Wesley College
Professional Senior Blitz Racing(7.050s) Wesley College
Best Engineered Design Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fusion Wesley College
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Innovation Development Shooting Star Balga State High School
Professional Junior Fusion Wesley College
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Best Team Portfolio Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fast 5 Rostrata Primary School
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Best Team Marketing Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fire Flies Badgingarra Primary School
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Outstanding Industry Collaboration Development Lightning Bolts Badgingarra Primary School
Professional Junior Off Limits Badgingarra Primary School
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Best Performing Primary School Development Lightning Bolts Badgingarra Primary School
Wildcard Invitation to National Final Development Lightning Bolts Badgingarra Primary School

2012

Australian Capital Territory

This final was held in conjunction with the NSW State Final.

New South Wales / Australian Capital Territory

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Cadet MEAQ Newington College
Development MxV Melba Copland Secondary School (ACT)
Professional Junior Motion Racing Engadine High School
Professional Senior Neutrino Racing Freeman Catholic College
Runners Up Cadet Class Light Eagles Mount View High School
Development Prometheus Menai High School
Professional Junior Zipper Effect Newington College
Professional Senior Red Hornetts TAFE Mt Druitt College
Fastest Qualifying Lap Cadet MEAQ (1.179s) Newington College
Development MxV (1.135s) Melba Copland Secondary School (ACT)
Professional Junior Motion Racing (1.141s) Engadine High School
Professional Senior Red Hornetts (1.124s) TAFE Mt Druitt College
Grand Prix Race Cadet MEAQ (2.474s) Newington College
Development MxV (6.916s) Melba Copland Secondary School (ACT)
Professional Junior Motion Racing (7.040s) Engadine High School
Professional Senior Red Hornetts (7.202s) TAFE Mt Druitt College
Best Designed Car Cadet Compelling Pulse Engadine High School
Best Engineered Design Development MxV Melba Copland Secondary School (ACT)
Professional Junior Motion Racing Engadine High School
Professional Senior Phoenix 5 Racing Plumpton High School
Innovation Development MxV Melba Copland Secondary School (ACT)
Professional Junior Zipper Effect Newington College
Professional Senior Phoenix 5 Racing Plumpton High School
Best Team Poster Cadet SpeedDemons Newington College
Best Team Portfolio Development Midnight Echo John Therry Catholic High School
Professional Junior Motion Racing Engadine High School
Professional Senior Neutrino Racing Freeman Catholic College
Best Team Marketing Development Falcon Racing Magdalene Catholic High School
Professional Junior Raven Barker College
Professional Senior Neutrino Racing Freeman Catholic College
Best Team Pit Display Development Kinetic Newington College
Professional Junior Motion Racing Engadine High School
Professional Senior Neutrino Racing Freeman Catholic College
Outstanding Industry Collaboration Development Prometheus Menai High School
Professional Junior Zipper Effect Newington College
Professional Senior Rapid Racing Dubbo Christian School
Encouragement Award Development Midnight Echo John Therry Catholic High School
Wildcard Invitation to National Final Development Prometheus Menai High School
Professional Junior Zipper Effect Newington College
Professional Senior Red Hornetts TAFE Mt Druitt College
Professional Senior Phoenix 5 Racing Plumpton High School

Queensland

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Cadet Ace Mackay North State High School
Development Southern Cross Racing Noosa District State High School
Professional Junior High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Senior Attacca Subito Pine Rivers State High School
Runners Up Development Cyclone Racing Pine Rivers State High School
Professional Junior Apastron Mirani State High School
Professional Senior Split Second Racing St Patrick’s College Mackay
Fastest Qualifying Lap Cadet Ace (1.308s) Mackay North State High School
Development Southern Cross Racing (1.131s) Noosa District State High School
Professional Junior High Voltage Racing (1.069s) Noosa District State High School
Professional Senior Split Second Racing (1.112s) Pine Rivers State High School
Grand Prix Race Cadet Ace (2.648s) Mackay North State High School
Development Southern Cross Racing (6.961s) Noosa District State High School
Professional Junior High Voltage Racing (6.650s) Noosa District State High School
Professional Senior Attacca Subito (7.019s) Pine Rivers State High School
Best Designed Car Cadet Ace Mackay North State High School
Best Engineered Design Development Cyclone Racing Pine Rivers State High School
Professional Junior Apastron Mirani State High School
Professional Senior Attacca Subito Pine Rivers State High School
Innovation Development Cyclone Racing Pine Rivers State High School
Professional Junior Full Boar Mirani State High School
Professional Senior Attacca Subito Pine Rivers State High School
Best Team Poster Cadet Ace Mackay North State High School
Best Team Portfolio Development Southern Cross Racing Noosa District State High School
Professional Junior High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Senior Attacca Subito Pine Rivers State High School
Best Team Marketing Development Cyclone Racing Pine Rivers State High School
Professional Junior High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Senior Attacca Subito Pine Rivers State High School
Best Team Pit Display Development Cyclone Racing Pine Rivers State High School
Professional Junior High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Senior Attacca Subito Pine Rivers State High School
Outstanding Industry Collaboration Development Nitro Force Concordia Lutheran College
Professional Junior Full Boar Mirani State High School
Professional Senior Split Second Racing St Patrick’s College Mackay
Encouragement Award Cadet Team Pyro Mackay North State High School
Development Sonic Boom Mirani State High School
Professional XLR8 Concordia Lutheran College
Most Energy Efficent Design Professional Senior Paradox Concordia Lutheran College
Wildcard Invitation to National Final Apastron Mirani State High School
Split Second Racing & Hi-Calibre Racing
(Collaboration)
St Patrick’s College Mackay & Mirani State High School

South Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Alternate Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Tachyon Racing Cardijn College
Runners Up Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Evolution Brighton Secondary School
Fastest Qualifying Lap Development Alternate Racing (1.194s) Brighton Secondary School
Professional Senior Evolution (1.153s) Brighton Secondary School
Grand Prix Race Development Alternate Racing (7.581s) Brighton Secondary School
Professional Senior Evolution (7.113s) Brighton Secondary School
Best Engineered Design Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Tachyon Racing Cardijn College
Innovation Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Portfolio Development Evolution Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Marketing Development Alternate Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Pit Display Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Outstanding Industry Collaboration Development Alternate Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Wildcard Invitation to National Final Pink Quattro Adelaide High School

Tasmania

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Cadet N/A N/A
Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up Brooks High School
Professional Senior EE Racing Kings Meadows High School
Runners Up Cadet Class
Development N/A N/A
Professional Junior E-LEMON-ators Port Dalrymple High School
Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School
Fastest Qualifying Lap Cadet N/A N/A
Development Super Charged (1.580s) Brooks High School
Professional Junior Revved Up (1.118s) Brooks High School
Professional Senior Viking Racing (1.361s) Brooks High School
Grand Prix Race Cadet
Development Ember Racing (9.854s) Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up (7.032s) Brooks High School
Professional Senior Alactritous (8.496s) Launceston College
Best Designed Car Cadet N/A N/A
Best Engineered Design Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up Brooks High School
Professional Senior EE Racing Kings Meadows High School
Innovation Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior E-LEMON-ators Port Dalrymple High School
Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School
Best Team Poster Cadet N/A N/A
Best Team Portfolio Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up Brooks High School
Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School
Best Team Marketing Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up Brooks High School
Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School
Best Team Pit Display Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up Brooks High School
Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School
Outstanding Industry Collaboration Development Ember Racing Kings Meadows High School
Professional Junior Revved Up Brooks High School
Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School
Encouragement Award Professional Junior E-LEMON-ators Port Dalrymple High School
Wildcard Invitation to National Final Professional Senior Blue Hornetts Port Dalrymple High School

Victoria

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Cadet N/A N/A
Development Cyclone Phoenix P-12 College
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed Phoenix P-12 College
Runners Up Cadet Class
Development Grand Max Racing CRC North Keilor
Professional Junior N/A N/A
Professional Senior N/A N/A
Fastest Lap Cadet N/A N/A
Development Cyclone (1.160s) Phoenix P-12 College
Professional Junior Peregrine Performance (1.560s) Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed (1.074s) Phoenix P-12 College
Grand Prix Race Cadet N/A N/A
Development Cyclone (7.078s) Phoenix P-12 College
Professional Junior Peregrine Performance (9.500s) Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed (6.581s) Phoenix P-12 College
Best Designed Car Cadet N/A N/A
Best Engineered Design Development Grand Max Racing CRC North Keilor
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed Phoenix P-12 College
Innovation Development Rev Head Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed Phoenix P-12 College
Best Team Poster Cadet N/A N/A
Best Team Portfolio Development Rev Head Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed Phoenix P-12 College
Best Team Marketing Development Grand Max Racing CRC North Keilor
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Demiurge Dragons Galvin Park Secondary College
Best Team Pit Display Development Grand Max Racing CRC North Keilor
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Demiurge Dragons Galvin Park Secondary College
Outstanding Industry Collaboration Development Rev Head Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Peregrine Performance Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Lightspeed Phoenix P-12 College
Encouragement Award Development Grand Max Racing CRC North Keilor
Wildcard Invitation to National Final Development Demiurge Dragons Galvin Park Secondary College

Western Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Cadet Razor Badgingarra Primary School
Development Team Storm Wesley College
Professional Junior Neon Racing Wesley College
Professional Senior Fusion Wesley College
Runners Up Cadet Class N/A N/A
Development Gamma Racing Christ Church Grammar School
Professional Junior Outatime Christ Church Grammar School
Professional Senior Sonic Boom Balga State High School
Fastest Qualifying Lap Cadet Razor (1.525s) Badgingarra Primary School
Development Team Storm (1.163s) Wesley College
Professional Junior Neon Racing (1.220s) Wesley College
Professional Senior Fusion (1.223s) Wesley College
Grand Prix Race Cadet Razor (3.114s) Badgingarra Primary School
Development Team Storm (7.684s) Wesley College
Professional Junior Neon Racing (7.765s) Wesley College
Professional Senior Fusion (7.889s) Wesley College
Best Designed Car Cadet Missing In Action Badgingarra Primary School
Best Engineered Design Development Team Storm Wesley College
Professional Junior Neon Racing Wesley College
Professional Senior Fusion Wesley College
Innovation Development Team Dynamo Wesley College
Professional Junior Neon Racing Wesley College
Professional Senior Fusion Wesley College
Best Team Poster Cadet Razor Badgingarra Primary School
Best Team Portfolio Development Gamma Raycing Christ Church Grammar School
Professional Junior Neon Racing Wesley College
Professional Senior Sonic Boom Balga State High School
Best Team Marketing Development Team Storm Wesley College
Professional Junior The Five Musketeers Badgingarra Primary School
Professional Senior Fusion Wesley College
Best Team Pit Display Development Gamma Raycing Christ Church Grammar School
Professional Junior Neon Racing Wesley College
Professional Senior Fusion Wesley College
Outstanding Industry Collaboration Development Tachyon Burst Balga State High School
Professional Junior Turbo Power Balga State High School
Professional Senior Fusion Wesley College
Wildcard Invitation to National Final Professional Senior Gamma Racing Christ Church Grammar School

2013

New South Wales

Award Category Class of Competition Team Name School
Champions Cadet Class Friction Newington College
Development Class Solar Eclipse Girraween High School
Professional Junior Class Falcon Racing Magdalene Catholic High School
Professional Senior Class – Equal 1st place Super Sonic Speed Merewether High School
Professional Senior Class – Equal 1st place Celeritas Barker College
Runners-Up Cadet Class N/A N/A
Development Class Quantum Newington College
Professional Junior Class Velox Barker College
Professional Senior Class Gamma Rayzing Magdalene Catholic High School
Grand Prix Race Award Cadet Class Mach 7 (2.352) Newington College
Development Class Solar Eclipse (7.043) Girraween High School
Professional Junior Class Velox (7.154) Barker College
Professional Senior Class Celeritas (6.756) Barker College
Fastest Lap Award Cadet Class Friction (1.161) Newington College
Development Class Solar Eclipse (1.147) Girraween High School
Professional Junior Class Velox (1.136) Barker College
Professional Senior Class Celeritas (1.099) Barker College
Knockout Champions Development Class Solar Eclipse Girraween High School
Professional Junior Class Velox Barker College
Professional Senior Class Celeritas Barker College
Best Designed Car Cadet Class – Tied Result Mach 7 Newington College
Spin 2 Win South Sydney High School
Best Engineered Design Development Class Quantum Newington College
Professional Junior Class Vector Newington College
Professional Senior Class Super Sonic Speed Merewether High School
Innovation Development Class Quantum Newington College
Professional Junior Class Fulmino Speed Maitland Grossmann High School
Professional Senior Class Coercion Maitland Grossmann High School
Best Team Poster Cadet Class Friction Newington College
Best Team Portfolio Development Class Solar Eclipse Girraween High School
Professional Junior Class Falcon Racing Magdalene Catholic High School
Professional Senior Class Super Sonic Speed Merewether High School
Best Team Marketing Development Class Solar Eclipse Girraween High School
Professional Junior Class Swift Racing Magdalene Catholic High School
Professional Senior Class Zipper Effect Newington College
Best Team Pit Display Development Class Quantum Newington College
Professional Junior Class Falcon Racing Magdalene Catholic High School
Professional Senior Class Coercion Maitland Grossmann High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Solar Eclipse Girraween High School
Professional Junior Class Falcon Racing Magdalene Catholic High School
Professional Senior Class Coercion Maitland Grossmann High School

 Queensland

Award Category Class of Competition Team Name School
Champions Cadet Class Unreal Racing Mackay North SHS
Development Class Affretasi Racing Noosa District SHS
Professional Junior Class 2Fast4U Mirani State HS
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North SHS
Runners-Up Cadet Class N/A N/A
Development Class Blue Streak Racing Mirani State HS
Professional Junior Class Team Phoenix Pine Rivers SHS
Professional Senior Class High Voltage Racing Noosa District SHS
Grand Prix Race Award Cadet Class Unreal Racing (2.633) Mackay North SHS
Development Class Affretasi Racing (7.054) Noosa District SHS
Professional Junior Class 2Fast4U (7.952) Mirani State HS
Professional Senior Class Cyclone Racing (7.257) Pine Rivers SHS
Fastest Lap Award Cadet Class Unreal Racing (1.306) Mackay North SHS
Development Class Affretasi Racing (1.151) Noosa District SHS
Professional Junior Class 2Fast4U (1.252) Mirani State HS
Professional Senior Class Cyclone Racing (1.181) Pine Rivers SHS
Knockout Champions Development Class Affretasi Noosa District SHS
Professional Junior Class 2Fast4U Mirani State HS
Professional Senior Class Cyclone Racing Pine Rivers SHS
Best Designed Car Cadet Class Unreal Racing Mackay North SHS
Best Engineered Design Development Class Atomic Rush Pine Rivers SHS
Professional Junior Class 2Fast4U Mirani State HS
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North SHS
Innovation Development Class Blue Streak Racing Mirani State HS
Professional Junior Class 2Fast4U Mirani State HS
Professional Senior Class Infinite Racing Redcliffe SHS
Best Team Poster Cadet Class Unreal Racing Mackay North SHS
Best Team Portfolio Development Class Atomic Rush Pine Rivers SHS
Professional Junior Class 2Fast4U Mirani State HS
Professional Senior Class Infinite Racing Redcliffe SHS
Best Team Marketing Development Class Atomic Rush Pine Rivers SHS
Professional Junior Class Team Phoenix Pine Rivers SHS
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North SHS
Best Team Pit Display Development Class Atomic Rush Pine Rivers SHS
Professional Junior Class Team Phoenix Pine Rivers SHS
Professional Senior Class Cyclone Racing Pine Rivers SHS
Outstanding Industry Collaboration Development Class Atomic Rush Pine Rivers SHS
Professional Junior Class 2Fast4U Mirani State HS
Professional Senior Class High Voltage Racing Noosa District SHS
Most Energy Efficient Design Outright Fourth Dimension Mirani State HS

 South Australia

Award Category Class of Competition Team Name School
Champions Cadet Class Super Sonic Racing Brighton Secondary School
Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Pink Quattro Adelaide High School
Runners-Up Cadet Class F1 Rising Brighton Secondary School
Development Class Black Stallion Brighton Secondary School
Professional Senior Class Alternate Racing Brighton Secondary School
Grand Prix Race Award Cadet Class F1 Rising (2.928) Brighton Secondary School
Development Class Black Stallion (7.461) Brighton Secondary School
Professional Senior Class Invara Racing (6.717) Brighton Secondary School
Fastest Lap Award Cadet Class F1 Rising (1.383) Brighton Secondary School
Development Class Black Stallion (1.171) Brighton Secondary School
Professional Senior Class Invara Racing (1.065) Brighton Secondary School
Knockout Champions Development Class Black Stallion Brighton Secondary School
Professional Senior Class Invara Racing Brighton Secondary School
Best Designed Car Cadet Class F1 Rising Brighton Secondary School
Best Engineered Design Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Pink Quattro Adelaide High School
Innovation Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Poster Cadet Class Super Sonic Racing Brighton Secondary School
Best Team Portfolio Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Alternate Racing Brighton Secondary School
Best Team Marketing Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Alternate Racing Brighton Secondary School
Best Team Pit Display Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Impulse Racing Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Professional Senior Class Pink Quattro Adelaide High School

Tasmania

Award Category Class of Competition Team Name School
Champions Cadet Class GDM Racing Ulverstone High School
Development Class Ninja Star Racing Ulverstone High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Runners-Up Cadet Class N/A N/A
Development Class Red Storm Queechy High School
Professional Class Ember Racing Kings Meadow High School
Grand Prix Race Award Cadet Class GDM Racing (4.086) Ulverstone High School
Development Class Red Storm (8.222) Queechy High School
Professional Class Revved Up (7.977) Brooks High School
Fastest Lap Award Cadet Class GDM Racing (1.994) Ulverstone High School
Development Class Red Storm (1.303) Queechy High School
Professional Class Revved Up (1.288) Brooks High School
Knockout Champions Development Class Red Storm Queechy High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Best Designed Car Cadet Class GDM Racing Ulverstone High School
Best Engineered Design Development Class Ninja Star Racing Ulverstone High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Innovation Development Class Ninja Star Racing Ulverstone High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Best Team Poster Cadet Class GDM Racing Ulverstone High School
Best Team Portfolio Development Class Ninja Star Racing Ulverstone High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Best Team Marketing Development Class Zappz Racing Prospect High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Best Team Pit Display Development Class Ninja Star Racing Ulverstone High School
Professional Class Revved Up Brooks High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Ninja Star Racing Ulverstone High School
Professional Class Revved Up Brooks High School


 Victoria

Award Category Class of Competition Team Name School
Champions Development Class GDR Wyndham Central College
Professional Class Smoke and Mirrors Lowther Hall Anglican College
Runners-Up Development Class Aero-Speed Racing Kyabram P-12 College
Professional Class Quantum Engineering Trinity Grammar School, Kew
Grand Prix Race Award Development Class Aero-Speed Racing (8.395) Kyabram P-12 College
Professional Class Smoke and Mirrors (7.904) Lowther Hall Anglican College
Fastest Lap Award Development Class Aero-Speed Racing (1.354) Kyabram P-12 College
Professional Class Quantum Engineering (1.254) Trinity Grammar School, Kew
Knockout Champions Development Class GDR Wyndham Central College
Professional Class Quantum Engineering Trinity Grammar School, Kew
Best Engineered Design Development Class GDR Wyndham Central College
Professional Class Quantum Engineering Trinity Grammar School, Kew
Innovation Development Class Carbon Formula Engineering Laverton P-12 College
Professional Class Grand Max Racing CRC North Keilor
Best Team Portfolio Development Class Aero-Speed Racing Kyabram P-12 College
Professional Class Team Element Laverton P-12 College
Best Team Marketing Development Class No Brakes St Bedes College
Professional Class Grand Max Racing CRC North Keilor
Best Team Pit Display Development Class Aero-Speed Racing Kyabram P-12 College
Professional Class Grand Max Racing CRC North Keilor
Outstanding Industry Collaboration Development Class GDR Wyndham Central College
Professional Class Grand Max Racing CRC North Keilor

 Western Australia

Award Category Class of Competition Team Name School
Champions Development Class Cheetahs Balga Senior High School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Runners-Up Development Class Team Yolo Rostrata Primary School
Professional Junior Class Curved Christ Church Grammar School
Professional Senior Class Naizak Balga Senior High School
Grand Prix Race Award Development Class Team Yolo (8.640) Rostrata Primary School
Professional Junior Class Quantum Racing (7.847) Wesley College
Professional Senior Class Fusion (7.304) Wesley College
Fastest Lap Award Development Class Pocket Rockets (1.398) Rostrata Primary School
Professional Junior Class Quantum Racing (1.268) Wesley College
Professional Senior Class Fusion (1.172) Wesley College
Knockout Champions Development Class Team Yolo Rostrata Primary School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Best Engineered Design Development Class Velocity Raptors Rostrata Primary School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Innovation Development Class Velocity Raptors Rostrata Primary School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Best Team Portfolio Development Class Team Yolo Rostrata Primary School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Best Team Marketing Development Class 5A Laser Balga Senior High School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Best Team Pit Display Development Class Cheetahs Balga Senior High School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Fusion Wesley College
Outstanding Industry Collaboration Development Class 5A Laser Balga Senior High School
Professional Junior Class Quantum Racing Wesley College
Professional Senior Class Naizak Balga Senior High School

2014

New South Wales

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class – Junior Caught Speeding Bishop Tyrrell Anglican College
Development Class Tear Velocity Maitland Grossmann High School
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Audacity Maitland Grossmann High School
Runners Up Cadet Class – Junior Electrified Lake Tullibigeal Central School
Development Class The Vanquished McCarthy Catholic College
Professional Junior Class Revolution Racing Mount View High School
Professional Senior Class Team Night Hawk Girraween High School
Fastest Lap Cadet Class – Junior Caught Speeding (1.150s) Bishop Tyrrell Anglican College
Development Class Tear Velocity (1.124s) Maitland Grossmann High School
Professional Junior Class Zero (1.173s) Barker College
Professional Senior Class Flight Wave (1.087s) WSI TAFE – Mt Druitt College
Grand Prix Race Development Class Tear Velocity (7.148s) Maitland Grossmann High School
Professional Junior Class Zero (7.194s) Barker College
Professional Senior Class Flight Wave (6.708s) WSI TAFE – Mt Druitt College
Knockout Champions Development Class Mass Acceleration Engadine High School
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Audacity Maitland Grossmann High School
Best Reaction Time Development Class Lightning Strike (.145s) Sylvania High School
Professional Junior Class Zero (.171s) Barker College
Professional Senior Class Sonic Boom Racing (.151s) Warrawong High School
Best Designed Car Cadet Class – Junior Caught Speeding Bishop Tyrrell Anglican College
Best Engineered Design Development Class The Vanquished McCarthy Catholic College
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Chargers Caringbah High School
Innovation Award Development Class Tear Velocity Maitland Grossmann High School
Professional Junior Class VelociRacing Merewether High School
Professional Senior Class Team Night Hawk Girraween High School
Best Team Poster Cadet Class – Junior Electrified Lake Tullibigeal Central School
Best Team Portfolio Development Class The Vanquished McCarthy Catholic College
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Audacity Maitland Grossmann High School
Best Team Marketing Development Class Sonic Racing Condobolin High School
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Penta Fusion Maitland Grossmann High School
Best Team Pit Display Development Class Sonic Racing Condobolin High School
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Audacity Maitland Grossmann High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Mass Acceleration Engadine High School
Professional Junior Class VelociRacing Merewether High School
Professional Senior Class Team Night Hawk Girraween High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Mass Acceleration Engadine High School
Professional Junior Class Zero Barker College
Professional Senior Class Team Night Hawk Girraween High School
Most Energy Efficient Design Development Class Tear Velocity Maitland Grossmann High School
Professional Junior Class VelociRacing Merewether High School
Professional Senior Class Chaos Racing
Penta Fusion
Dubbo College – Senior Campus
Maitland Grossmann High School
Encouragement Award Cadet Class – Junior Team Meerkats McCarthy Catholic College
Development Class Atomic Drag Ungarie Central School
Professional Senior Class Hotshot Racing Lake Cargelligo Central School
National Final Wildcard Development Class The Vanquished McCarthy Catholic College
Development Class Velocious Maitland Grossmann High School
Development Class Sonic Racing Condobolin High School
Professional Junior Class Revolution Racing Mount View High School
Professional Senior Class Team Night Hawk Girraween High School

Queensland

Award Category Class of Competition Team Name School
State Champions Cadet Class – Junior Formula Flash Mirani State High School
Cadet Class – Senior Black Panthers Roma State High School
Professional Junior Class Redshift Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North State High School
Runners Up Cadet Class – Junior Silver Flash Mirani State High School
Professional Junior Class Red Lightning Mirani State High School
Professional Senior Class Infinite Racing Redcliffe State High School
Grand Prix Race Professional Junior Class Redshift (7.158s) Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Airstream Racing (7.028s) Mackay North State High School
Fastest Lap Cadet Class – Junior Class Formula Flash (1.154s) Mirani State High School
Professional Junior Class Redshift (1.160s) Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Airstream Racing (1.137s) Mackay North State High School
Knockout Champions Professional Junior Class Redshift Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Infinite Racing Redcliffe State High School
Best Reaction Time Professional Junior Class Redshift (.188s) Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Infinite Racing (.144s) Redcliffe State High School
Best Designed Car Cadet Class – Junior Flaming Eagle Mirani State High School
Best Engineered Design Professional Junior Class Red Lightning Mirani State High School
Professional Senior Class Infinite Racing Redcliffe State High School
Innovation Award Professional Junior Class Redshift Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North State High School
Best Team Poster Cadet Class – Junior Legends Runcorn State High School
Best Team Portfolio Professional Junior Class Red Lightning Mirani State High School
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North State High School
Best Team Marketing Professional Junior Class Red Lightning Mirani State High School
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North State High School
Best Team Pit Display Professional Junior Class Redshift Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Redcliffe State High School Redcliffe State High School
Outstanding Industry Collaboration Professional Junior Class Redshift Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North State High School
Best Team Verbal Presentation Professional Junior Class Redshift Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Airstream Racing Mackay North State High School
Most Energy Efficient Design Professional Junior Class Red Lightning Mirani State High School
Professional Senior Class ACES Runcorn State High School
Encouragement Award Cadet Class – Junior Boom Sound Mirani State High School
Cadet Class – Junior Aeroz Mirani State High School
Cadet Class – Senior Rapido Roma State High School
National Final Wildcard Professional Senior Class Impulse Racing Concordia Lutheran College
Professional Senior Class Infinite Racing Redcliffe State High School

South Australia

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class – Junior Aero Brighton Secondary School
Development Class Precision Racing Brighton Secondary School
Professional Junior Class Accelerators Cardijn College
Professional Senior Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Runners Up Cadet Class – Junior Endeaour Brighton Secondary School
Development Class Automotive Innovation Brighton Secondary School
Professional Class Paradox Brighton Secondary School
Grand Prix Race Development Class Automotive Innovation (7.147s) Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire (7.342s) Brighton Secondary School
Fastest Lap Cadet Class – Junior Endeavour (1.361s) Brighton Secondary School
Development Class Automotive Innovation (1.175s) Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire (1.177s) Brighton Secondary School
Knockout Champions Development Class Automotive Innovation Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Best Reaction Time Development Class Twister Racing (.147s) Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire (.141s) Brighton Secondary School
Innovation Award Development Class Precision Racing Brighton Secondary School
Professional Class Paradox Brighton Secondary School
Best Designed Car Cadet Class – Junior Endeavour Brighton Secondary School
Best Engineered Design Development Class Automotive Innovation Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Best Team Poster Cadet Class – Junior Galaxia Brighton Secondary School
Best Team Portfolio Development Class Automotive Innovation Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Best Team Marketing Development Class Automotive Innovation Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Best Team Pit Display Development Class Precision Racing Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Precision Racing Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
Best Team Verbal Presentation Development Class Precision Racing Brighton Secondary School
Professional Class Rapid Fire Brighton Secondary School
National Final Wildcard Development Class Automotive Innovation Brighton Secondary School

Tasmania

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class – Junior Vivid Racing Queechy High School
Development Class High Octane Racing Queechy High School
Professional Junior Class Redstorm Racing Queechy High School
Professional Senior Class Ignition Ulverstone High School
Runners Up Cadet Class – Junior Purple Panthers Queechy High School
Development Class Hurricane Racing Ulverstone High School
Fastest Lap Cadet Class – Junior Vivid Racing (1.310s) Queechy High School
Development Class Nuclear Reaction (1.198s) Ulverstone High School
Professional Class Redstorm Racing (1.113s) Queechy High School
Grand Prix Race Development Class Nuclear Reaction (7.559s) Ulverstone High School
Professional Class Redstorm Racing (7.027s) Queechy High School
Knockout Champions Development Class Nuclear Reaction Ulverstone High School
Professional Class Redstorm Racing Queechy High School
Best Reaction Time Development Class High Octane Racing (.163s) Queechy High School
Professional Class Ignition (.145s) Ulverstone High School
Best Designed Car Cadet Class – Junior Purple Panthers Queechy High School
Best Engineered Design Development Class Hurricane Racing Ulverstone High School
Professional Class Ignition Ulverstone High School
Innovation Award Development Class Hurricane Racing Ulverstone High School
Professional Class Ignition Ulverstone High School
Best Team Poster Cadet Class – Junior Purple Panthers Queechy High School
Best Team Portfolio Development Class High Octane Racing Queechy High School
Professional Class Ignition Ulverstone High School
Best Team Pit Display Development Class Cyclops Port Dalrymple School
Professional Senior Class Ignition Ulverstone High School
Best Team Marketing Development Class Cyclops Port Dalrymple School
Professional Senior Class Ignition Ulverstone High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Hurricane Racing Ulverstone High School
Professional Senior Class Ignition Ulverstone High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Hurricane Racing Ulverstone High School
Professional Senior Class Ignition Ulverstone High School

Victoria

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class – Junior Quantum Leap Eltham College
Cadet Class – Senior Speed Fiends St Kevin’s College
Development Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Professional Class Hyperdrive Performance Trinity Grammar School, Kew
Runners Up Cadet Class – Junior Team Hypersonic CRC Caroline Springs
Development Class Legacy Kyabram P-12 College
Professional Class Luminiosity Racing CRC North Keilor
Fastest Lap Cadet Class Speed Fiends (1.379s) St Kevin’s College
Development Class Momentum (1.162s) Phoenix P-12 Community College
Professional Class Hyperdrive Performance (1.083) Trinity Grammar School, Kew
Grand Prix Race Development Class Zero Friction (7.143s) Trinity Grammar School, Kew
Professional Class Hyperdrive Performance (6.762s) Trinity Grammar School, Kew
Knockout Champions Development Class Zero Friction Trinity Grammar School, Kew
Professional Class Hyperdrive Performance Trinity Grammar School, Kew
Best Reaction Time Development Class Zero Friction (.172s) Trinity Grammar School, Kew
Professional Class Maelstrom (.144s) Trinity Grammar School, Kew
Best Designed Car Cadet Class Speed Fiends St Kevin’s College
Best Engineered Design Development Class Legacy Kyabram P-12 College
Professional Class Hyperdrive Performance Trinity Grammar School, Kew
Innovation Award Development Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Professional Class Maelstrom Trinity Grammar School, Kew
Best Team Poster Cadet Class Speed Fiends St Kevin’s College
Best Team Portfolio Development Class Legacy Kyabram P-12 College
Professional Class Luminiosity Racing CRC North Keilor
Best Team Pit Display Development Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Professional Class Luminiosity Racing CRC North Keilor
Best Team Marketing Development Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Professional Class Luminiosity Racing CRC North Keilor
Best Team Verbal Presentation Development Class Fast Lane St Bede’s College
Professional Class Hyperdrive Performance Trinity Grammar School, Kew
Outstanding Industry Collaboration Development Class Fast Lane St Bede’s College
Professional Class Hyperdrive Performance Trinity Grammar School, Kew
National Final Wildcard Development Class Legacy Kyabram P-12 College
Professional Class 1UP Laverton P-12 College

Western Australia

Award Name Class Team Name School
State Champions Development Class Speedy Jets Balga State High School
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Kung Fu Racing Balga State High School
Runners Up Development Class Velox Wesley College
Professional Junior Class Velocity Raptors Rostrata Primary School
Professional Senior Class Cheetah Power Balga State High School
Fastest Lap Development Class Speedy Jets (1.229s) Balga State High School
Professional Junior Class CFC Chrome (1.405s) Wesley College
Professional Senior Class Thunderhawks (1.295s) Balga State High School
Grand Prix Race Development Class Speedy Jets (7.703s) Balga State High School
Professional Junior Class CFC Chrome (8.516s)) Wesley College
Professional Senior Class Thunderhawks (7.959s) Balga State High School
Knockout Champions Development Class Speedy Jets Balga State High School
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Thunderhawks Balga State High School
Best Reaction Time Development Class Speedy Jets (.154) Balga State High School
Professional Junior Class CFC Chrome (.178s) Wesley College
Professional Senior Class Kung Fu Racing (.159s) Balga State High School
Best Engineered Design Development Class Velox Wesley College
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Kung Fu Racing Balga State High School
Innovation Award Development Class Velox Wesley College
Professional Junior Class Velocity Raptors Rostrata Primary School
Professional Senior Class Cheetah Power Balga State High School
Best Team Portfolio Development Class Burnout Balga State High School
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Cheetah Power Balga State High School
Best Team Pit Display Development Class Velox Wesley College
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Cheetah Power Balga State High School
Best Team Marketing Development Class Flux Wesley College
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Cheetah Power Balga State High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Hyperion Wesley College
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Kung Fu Racing Balga State High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Hyperion Wesley College
Professional Junior Class CFC Chrome Wesley College
Professional Senior Class Kung Fu Racing Balga State High School
Most Energy Efficient Design Development Class Burnout Balga State High School
Encouragement Award Development Class Burnout Balga State High School
Encouragement Award Professional Junior Class Velocity Raptors Rostrata Primary School
National Final Wildcard Development Class Velox Wesley College

2015

Australian Capital Territory & New South Wales

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Junior Class Vai Vai Winifred West: Frensham
State Champions Cadet Senior Class The Cruisers Plumpton High School
State Champions Development Class Momentum Menai High School
State Champions Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
State Champions Professional Senior Class Zero Barker College
Runners Up Cadet Junior Class Class Sudden Impact Racing Mount View High School
Runners Up Development Class Adler Renn Northholm Grammar School
Runners Up Professional Junior Class Veloce Corsa Barker College
Runners Up Professional Senior Class Revolution Racing Mount View High School
Fastest Lap Cadet Junior Class Sudden Impact Racing (1.145s) Mount View High School
Fastest Lap Cadet Senior Class The Cruisers (1.148s) Plumpton High School
Fastest Lap Development Class Lunar Blaze (1.198s) Girraween High School
Fastest Lap Professional Junior Class Fast Payce Racing (1.079s) Engadine High School
Fastest Lap Professional Senior Class Zero (1.060s) Barker College
Grand Prix Race Development Class Super Chix  (7.444s) Bulli High School
Grand Prix Race Professional Junior Class Fast Payce Racing (6.639s) Engadine High School
Grand Prix Race Professional Senior Class Zero (6.634s) Barker College
Knockout Champions Development Class Super Chix Bulli High School
Knockout Champions Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Knockout Champions Professional Senior Class Zero Barker College
Best Reaction Time Development Class Momentum (0.166s) Bulli High School
Best Reaction Time Professional Junior Class Fast Payce Racing (0.159s) Engadine High School
Best Reaction Time Professional Senior Class The Bomb Squad (0.127s) Bulli High School
Best Engineered Car Cadet Class Comet Racing Mount View High School
Best Engineered Development Class Momentum Menai High School
Best Engineered Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Best Engineered Professional Senior Class Synergy Racing Maitland Grossman & Merewether High Schools
Best Engineering CAD Development Class Adler Renn Northholm Grammar School
Best Engineering CAD Professional Junior Class Veloce Corsa Barker College
Best Engineering CAD Professional Senior Class Synergy Racing Maitland Grossmann & Merewether High Schools
Best Manufactured Car Development Class Momentum Menai High School
Best Manufactured Car Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Best Manufactured Car Professional Senior Class Synergy Racing Maitland Grossman & Merewether High Schools
Best Team Poster Cadet Class Vai Vai Winifred West: Frensham
Best Team Portfolio Development Class Momentum Menai High School
Best Team Portfolio Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Best Team Portfolio Professional Senior Class Zero Barker College
Best Managed Enterprise Development Class Momentum Menai High School
Best Managed Enterprise Professional Junior Class Streamline Racing Maitland Grossman High School
Best Managed Enterprise Professional Senior Class Zero Barker College
Best Graphic Design Development Class Momentum Menai High School
Best Graphic Design Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Best Graphic Design Professional Senior Class Zero Barker College
Best Team Marketing Development Class Lunar Blaze Girraween High School
Best Team Marketing Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Best Team Marketing Professional Senior Class Zero Barker College
Best Team Verbal Presentation Development Class Lunar Blaze Girraween High School
Best Team Verbal Presentation Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Best Team Verbal Presentation Professional Senior Class Zero Barker College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Lunar Blaze Girraween High School
Outstanding Industry Collaboration Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Outstanding Industry Collaboration Professional Senior Class Zero Barker College
Innovation Award Development Class Lunar Blaze Girraween High School
Innovation Award Professional Junior Class Fast Payce Racing Engadine High School
Innovation Award Professional Senior Class Zero Barker College
National Final Wildcard Development Class Adler Renn Northholm Grammar School
National Final Wildcard Development Class Vai Vai Winifred West: Frensham
National Final Wildcard Professional Class Revolution Racing Mount View High School
National Final Wildcard Professional Class Synergy Racing Maitland Grossman & Merewether High Schools

Queensland

Award Category Class of Competition Team Name School
State Champions Cadet Class Smoke Stream Racing Mackay North State High School
State Champions Development Class Sonic Snitch Pine Rivers State High School
State Champions Professional Senior Class Thought Speed Concordia Lutheran College
Runners Up Cadet Class ACC Racing Mackay North State High School
Runners Up Development Class Beyond The Circle Mirani State High School
Runners Up Professional Class Kraken Racing Canterbury College
Fastest Lap Cadet Class Biohazards Mackay Christian College
Fastest Lap Development Class Sonic Snitch (1.108s) Pine Rivers State High School
Fastest Lap Professional Class Thought Speed (1.229s) Concordia Lutheran College
Grand Prix Race Development Class Sonic Snith (6.827s) Pine Rivers State High School
Grand Prix Race Professional Class ACES (7.619s) Runcorn State High School
Knockout Champions Development Class Sonic Snith (6.827s) Pine Rivers State High School
Knockout Champions Professional Class ACES Runcorn State High School
Best Reaction Time Development Class Primary & Shockwave (0.178s) Mirani State High School
Best Reaction Time Professional Class Thought Speed (0.147s) Concordia Lutheran College
Best Engineered Car Cadet Class Azure Brisbane State High School
Best Engineered Development Class Beyond The Circle Mirani State High School
Best Engineered Professional Class Thought Speed Concordia Lutheran College
Best Engineering CAD Development Class Shockwave Mirani State High School
Best Engineering CAD Professional Class Thought Speed Concordia Lutheran College
Best Manufactured Car Development Class Sonic Snitch Pine Rivers State High School
Best Manufactured Car Professional Class Thought Speed Concordia Lutheran College
Best Team Poster Cadet Class Azure Brisbane State High School
Best Team Portfolio Development Class Raining Golfballs Canterbury College
Best Team Portfolio Professional Class Kraken Racing Canterbury College
Best Managed Enterprise Development Class Raining Golfballs Canterbury College
Best Managed Enterprise Professional Class Kraken Racing Canterbury College
Best Graphic Design Development Class Raining Golfballs Canterbury College
Best Graphic Design Professional Class Kraken Racing Canterbury College
Best Team Marketing Development Class Shockwave Mirani State High School
Best Team Marketing Professional Class Thought Speed Concordia Lutheran College
Best Team Verbal Presentation Development Class Raining Golfballs Canterbury College
Best Team Verbal Presentation Professional Class Kraken Racing Canterbury College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Beyond The Circle Mirani State High School
Outstanding Industry Collaboration Professional Class Chillitron Brisbane State High School
Innovation Award Development Class Beyond The Circle Mirani State High School
Innovation Award Professional Class Chillitron Brisbane State High School
Encouragement Award
Encouragement Award
National Final Wildcard Development Class Beyond The Circle Mirani State High School
National Final Wildcard Development Class Raining Golfballs Canterbury College
National Final Wildcard Professional Class Kraken Racing Canterbury College
National Final Wildcard Professional Class Chillitron Brisbane State High School

South Australia

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class – Junior Spectrum Brighton Secondary School
State Champions Development Class Negative Filter F1 Brighton Secondary School
State Champions Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Runners Up Cadet Class – Junior Iron Hornets Whyalla High School
Runners Up Development Class Luminosity Racing Brighton Secondary School
Runners Up Professional Senior Class Missing Link Brighton Secondary School
Grand Prix Race Development Class Negative Filter (8.028s) Brighton Secondary School
Grand Prix Race Professional Senior Class Accelerators (7.328s) Cardijn College
Fastest Lap Cadet Class – Junior Spectrum (1.290s) Brighton Secondary School
Fastest Lap Development Class Negative Filter (1.264s) Brighton Secondary School
Fastest Lap Professional Senior Class Accelerators ( 1.173s) Cardijn College
Knockout Champions Development Class Dynamic Cardijn College
Knockout Champions Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Best Reaction Time Development Class Dynamic (0.157s) Cardijn College
Best Reaction Time Professional Senior Class Missing Link (0.160s) Brighton Secondary School
Innovation Award Development Class Luminosity Racing Brighton Secondary School
Innovation Award Professional Senior Class Missing Link Brighton Secondary School
Best Engineered Car Cadet Class – Junior Spectrum Brighton Secondary School
Best Engineered Car Development Class Negative Filter F1 Brighton Secondary School
Best Engineered Car Professional Class Accelerators Cardijn College
Best Engineering CAD Development Class Negative Filter F1 Brighton Secondary School
Best Engineering CAD Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Best Manufactured Car Development Class Negative Filter F1 Brighton Secondary School
Best Manufactured Car Professional Senior Class Missing Link Brighton Secondary School
Best Team Poster Cadet Class – Junior Spectrum Brighton Secondary School
Best Team Portfolio Development Class Fast Track Brighton Secondary School
Best Team Portfolio Professional Class Accelerators Cardijn College
Best Managed Enterprise Development Class Fast Track Brighton Secondary School
Best Managed Enterprise Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Best Graphic Design Development Class Negative Filter F1 Brighton Secondary School
Best Graphic Design Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Best Team Marketing Development Class Golden Emu’s Adelaide High School
Best Team Marketing Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Ultraviolet Racing Brighton Secondary School
Outstanding Industry Collaboration Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
Best Team Verbal Presentation Development Class Luminosity Racing Brighton Secondary School
Best Team Verbal Presentation Professional Senior Class Accelerators Cardijn College
National Final Wildcard Development Class Golden Emu’s Adelaide High School

Tasmania

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Warp Speed 1 Racing Ulverstone High School
State Champions Development Class Golden Diversity Queechy High School
State Champions Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Runners Up Cadet Class Peregrine Falcons Ulverstone High School
Runners Up Professional Class Blizzard Racing Ulverstone High School
Fastest Lap Cadet Class Peregrine Falcons (1.124s) Ulverstone High School
Fastest Lap Development Class Golden Diversity (1.119s) Queechy High School
Fastest Lap Professional Class Instant Transmission (1.134s) Queechy High School
Grand Prix Race Development Class Golden Diversity (7.385s) Queechy High School
Grand Prix Race Professional Class Instant Transmission (6.926s) Queechy High School
Knockout Champions Development Class Golden Diversity Queechy High School
Knockout Champions Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Best Reaction Time Development Class Golden Diversity (0.151s) Queechy High School
Best Reaction Time Professional Class Instant Transmission (.125s) Queechy High School
Best Engineered Car Cadet Class Warp Speed 1 Racing Ulverstone High School
Best Engineered Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Engineered Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Best Engineering CAD Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Engineering CAD Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Best Manufactured Car Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Manufactured Car Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Best Team Poster Cadet Class Warp Speed 1 Racing Ulverstone High School
Best Team Portfolio Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Team Portfolio Professional Class Blizzard Racing Ulverstone High School
Best Managed Enterprise Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Managed Enterprise Professional Class Blizzard Racing Ulverstone High School
Best Graphic Design Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Graphic Design Professional Class Blizzard Racing Ulverstone High School
Best Team Marketing Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Team Marketing Professional Class Blizzard Racing Ulverstone High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Golden Diversity Queechy High School
Best Team Verbal Presentation Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Golden Diversity Queechy High School
Outstanding Industry Collaboration Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Innovation Award Development Class Golden Diversity Queechy High School
Innovation Award Professional Class Instant Transmission Queechy High School
National Final Wildcard Professional Class Blizzard Racing Ulverstone High School
National Final Wildcard Professional Class Quicksilver Racing Kings Meadows High School

Victoria

Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Storm Warning Charlton College NCTTC
State Champions Development Class Plasma Strike Phoenix P-12 Community College
State Champions Professional Junior Class Zero Friction Trinity Grammar School-Kew
State Champions Professional Senior Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Runners Up Cadet Class Tornado St Kevin’s College
Runners Up Development Class Millennium Trinity Grammar School-Kew
Runners Up Professional Class Zero Friction Trinity Grammar School-Kew
Fastest Lap Cadet Class Storm Warning (1.119s) Charlton College NCTTC
Fastest Lap Development Class Plasma Strike (1.061s) Phoenix P-12 Community College
Fastest Lap Professional Class Momentum (1.025s) Phoenix P-12 Community College
Grand Prix Race Development Class Plasma Strike (6.616s) Phoenix P-12 Community College
Grand Prix Race Professional Class Momentum (6.527s) Phoenix P-12 Community College
Knockout Champions Development Class Millennium Trinity Grammar School-Kew
Knockout Champions Professional Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Best Reaction Time Development Class CO2 The Max (0.145s) Parkdale Secondary College
Best Reaction Time Professional Class Zero Friction (0.156s) Trinity Grammar School-Kew
Best Engineered Car Cadet Class Storm Warning Charlton College NCTTC
Best Engineered Development Class Plasma Strike Phoenix P-12 Community College
Best Engineered Professional Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Best Engineering CAD Development Class Plasma Strike Phoenix P-12 Community College
Best Engineering CAD Professional Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Best Manufactured Car Development Class Power Surge Kyabram P-12 College
Best Manufactured Car Professional Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Best Team Poster Professional Class Tornado St Kevin’s College
Best Team Portfolio Development Class Black Mirror Eltham College
Best Team Portfolio Professional Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Best Managed Enterprise Development Class Power Surge Kyabram P-12 College
Best Managed Enterprise Professional Class Momentum Phoenix P-12 Community College
Best Graphic Design Development Class Black Mirror Eltham College
Best Graphic Design Professional Class Terminal Velocity St Bede’s College
Best Team Marketing Development Class Black Mirror Eltham College
Best Team Marketing Professional Class Terminal Velocity St Bede’s College
Best Team Verbal Presentation Development Class Millennium Trinity Grammar School-Kew
Best Team Verbal Presentation Professional Class Terminal Velocity St Bede’s College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Power Surge Kyabram P-12 College
Outstanding Industry Collaboration Professional Class Aero Thrust St Bede’s College
Innovation Award Development Class Millennium Trinity Grammar School-Kew
Innovation Award Professional Class Aero Thrust St Bede’s College
Encouragement Award Development Class Aus-Racing Brighton Grammar School
Encouragement Award Development Class Co2 The Max Parkdale Secondary College
National Final Wildcard Development Class Millennium Trinity Grammar School-Kew
National Final Wildcard Development Class Power Surge Kyabram P-12 College
National Final Wildcard Development Class Black Mirror Eltham College
National Final Wildcard Professional Class Zero Friction Trinity Grammar School-Kew
National Final Wildcard Professional Class Terminal Velocity St Bede’s College

Western Australia

Award Name Class Team Name School
State Champions Development Class Velocita Nation Wesley College
State Champions Professional Junior Class Flux Racing Wesley College
State Champions Professional Senior Class Apex Wesley College
Runners Up Development Class Pulse Racing Wesley College
Runners Up Professional Class Speedy Jets Balga Senior High School
Fastest Lap Development Class Pulse Racing (1.289s) Wesley College
Fastest Lap Professional Class Speedy Jets (1.275)1 Balga Senior High School
Grand Prix Race Development Class Pulse Racing (8.029s) Wesley College
Grand Prix Race Professional Class Speedy Jets (8.045s)2 Balga Senior High School
Knockout Champions Development Class Pulse Racing Wesley College
Knockout Champions Professional Class Apex Wesley College
Best Reaction Time Development Class Pulse (0.150s) Wesley College
Best Reaction Time Professional Class Flux Racing (0.156s) Wesley College
Best Engineered Development Class Pulse Racing Wesley College
Best Engineered Professional Class Apex Wesley College
Best Engineering CAD Development Class Pulse Racing Wesley College
Best Engineering CAD Professional Class Flux Racing & Apex Wesley College
Best Manufactured Car Development Class Dark Knight Newton Moore Senior High School
Best Manufactured Car Professional Class Flux Racing Wesley College
Best Team Portfolio Development Class Velocita Nation Wesley College
Best Team Portfolio Professional Class Apex Wesley College
Best Managed Enterprise Development Class Velocita Nation Wesley College
Best Managed Enterprise Professional Class Apex Wesley College
Best Graphic Design Development Class Velocita Nation Wesley College
Best Graphic Design Professional Class Speedy Jets Balga Senior High School
Best Team Marketing Development Class Velocita Nation Wesley College
Best Team Marketing Professional Class Speedy Jets Balga Senior High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Velocita Nation Wesley College
Best Team Verbal Presentation Professional Class Flux Racing Wesley College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Nitro Speed Rostrata Primary School
Outstanding Industry Collaboration Professional Class Flux Racing Wesley College
Innovation Award Development Class Alpha Starlight Rostrata Primary School
Innovation Award Professional Class Flux Racing Wesley College
Encouragement Award Development Class Alpha Starlight Rostrata Primary School
Encouragement Award Development Class Dark Knight Newton Moore Senior High School
National Final Wildcard Development Class Alpha Starlight Rostrata Primary School
National Final Wildcard Professional Class Speedy Jets Balga Senior High School
1  Includes 0.150s Time Penalties
2  Includes 0.900s Time Penalties

2016

New South Wales

Note: Eligibility for winning awards, requires teams to achieve at least 60% of the total mark used to calculate overall 1st, 2nd and 3rd placings and Category Awards. ARTICLE C3.10 of the Australian Competition Regulations outlines a team’s ineligibility for Engineering related awards when their Primary Race Car violates a Critical Regulation.
Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Venom Racing Tumut High School
Development Class Supreme Velocity Engadine High School
Professional Senior Class Revolution Racing Mount View High School
2nd Place Cadet Class Dynamite Duo Tumut High School
Development Class Hydra Menai High School
Professional Class Entropy Newington College
3rd Place Cadet Class Rush Winifred West: Frensham
Development Class Screamin’ Demons Mount View High School
Professional Class Nangamay Caringbah High School
Fastest Lap Cadet Class Smash (1.211s) Plumpton High School
Development Class Project Zoom (1.013s) Plumpton High School
Professional Class Slip Stream Racing (1.072s) Engadine High School
Grand Prix Race Cadet Class Dynamite Due (2.518s) Tumut High School
Development Class Project Zoom (7.443s) Plumpton High School
Professional Class Revolution Racing (7.108s) Mount View High School
Knockout Champions Development Class Wallsend Wombats Callaghan College – Wallsend Campus
Professional Class Revolution Racing Mount View High School
Best Reaction Time Development Class House of Cars (0.168s) Ulladulla High School
Professional Class Entropy (0.133s) Newington College
Best Engineered Professional Class Revolution Racing Mount View High School
Best Engineering CAD Professional Class Revolution Racing Mount View High School
Best Manufactured Car Professional Class Revolution Racing Caringbah High School
Best Team Poster Cadet Class JW Racing Tumut High School
Best Team Portfolio Development Class Supreme Velocity Engadine High School
Professional Class Entropy Newington College
Best Managed Enterprise Development Class Supreme Velocity Engadine High School
Professional Class High Caliber Blue Mountains Grammar School
Best Graphic Design Development Class Supreme Velocity Engadine High School
Professional Class Entropy Newington College
Best Team Marketing Development Class 88 Miles Per Hour Bulli High School
Professional Class Revolution Racing Mount View High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Hydra Menai High School
Professional Class Revolution Racing Mount View High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class Hydra Menai High School
Professional Class Revolution Racing Mount View High School
Innovation Award Development Class Hydra Menai High School
Professional Class Revolution Racing Mount View High School
National Final Wildcard Development Class Hydra Menai High School
Development Class 88 Miles Per Hour Bulli High School
Professional Class Entrophy Newington College
Professional Class Nangamay Caringbah High School

Queensland

Note: Eligibility for winning awards, requires teams to achieve at least 60% of the total mark used to calculate overall 1st, 2nd and 3rd placings and Category Awards. ARTICLE C3.10 of the Australian Competition Regulations outlines a team’s ineligibility for Engineering related awards when their Primary Race Car violates a Critical Regulation.
Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Time Warp Concordia Lutheran College
Development Class Team McQueen Brisbane State High School
Professional Class Metrics Mirani State High School
2nd Place Cadet Class Bombers Mackay North State High School
Development Class Hypernova Brisbane State High School
Professional Class Speeding Missile Pine Rivers State High School
3rd Place Cadet Class Split Stream Racing Mirani State High School
Development Class Focus Racing Redcliffe State High School
Professional Class Whiplash Racing Roma State College
Fastest Lap Cadet Class Time Warp (1.182s) Concordia Lutheran College
Development Class Focus Racing (1.252s) Redcliffe State High School
Professional Class Speeding Missile (1.105s) Pine Rivers State High School
Grand Prix Race Cadet Class Time Warp (2.409s) Concordia Lutheran College
Development Class Focus Racing (7.694s) Redcliffe State High School
Professional Class Speeding Missile (6.908s) Pine Rivers State High School
Knockout Champions Development Class Team McQueen Brisbane State High School
Professional Junior Class Speeding Missile Pine Rivers State High School
Professional Class Metrics Mirani State High School
Best Reaction Time Development Class Team McQueen (0.158s) Brisbane State High School
Professional Class Metrics (0.143s) Mirani State High School
Best Engineered Car Cadet Class Time Warp Concordia Lutheran College
Best Team Poster Cadet Class Formula Won Brisbane State High School
Best Team Portfolio Development Class Hypernova Brisbane State High School
Professional Class Metrics Mirani State High School
Best Managed Enterprise Development Class Hypernova Brisbane State High School
Professional Class Metrics Mirani State High School
Best Graphic Design Development Class Hypernova Brisbane State High School
Professional Class Whiplash Racing Roma State College
Best Team Marketing Development Class Team McQueen Brisbane State High School
Professional Class Whiplash Racing Roma State College
Best Team Verbal Presentation Development Class Hypernova Brisbane State High School
Professional Class Whiplash Racing Roma State College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Hypernova Brisbane State High School
Professional Class Kraken Racing Canterbury College
Innovation Award Development Class Smoke Stream Racing Mackay North State High School
Professional Class Kraken Racing Canterbury College
National Final Wildcard Development Class Focus Racing Redcliffe State High School
Development Class Smoke Stream Racing Mackay North State High School
Professional Class Speeding Missile Pine Rivers State High School

South Australia

Note: Eligibility for winning awards, requires teams to achieve at least 60% of the total mark used to calculate overall 1st, 2nd and 3rd placings and Category Awards. ARTICLE C3.10 of the Australian Competition Regulations outlines a team’s ineligibility for Engineering related awards when their Primary Race Car violates a Critical Regulation.
Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Quantum Extract Brighton Secondary School
Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Senior Class Golden Emus Adelaide High School
2nd Place Development Class Mach-5 Adelaide High School
Professional Class Hard Edge Racing Cardijn College
3rd Place Professional Class Ludicrous Speed Henley High School
Fastest Lap Cadet Junior Class Quantum Extract (1.399s) Brighton Secondary School
Development Class Spectrum (1.313s) Brighton Secondary School
Professional Class Golden Emus (1.273s) Adelaide High School
Grand Prix Race Cadet Junior Class Quantum Extract (2.882s) Brighton Secondary School
Development Class Spectrum (7.981s) Brighton Secondary School
Professional Class Golden Emus (8.162s) Adelaide High School
Knockout Champions Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Golden Emus Adelaide High School
Best Reaction Time Development Class Spectrum (0.139s) Brighton Secondary School
Professional Class Ludicrous Speed (0.173s) Henley High School
Best Team Portfolio Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Hard Edge Racing Cardijn College
Best Managed Enterprise Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Golden Emus Adelaide High School
Best Graphic Design Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Golden Emus Adelaide High School
Best Team Marketing Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Golden Emus Adelaide High School
Best Team Verbal Presentation Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Hard Edge Racing Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Mach-5 Adelaide High School
Professional Class Golden Emus Adelaide High School
Innovation Award Development Class Spectrum Brighton Secondary School
Professional Class Hard Edge Racing Cardijn College
National Final Wildcard Development Class Mach-5 Adelaide High School
Development Class Hard Edge Racing Cardijn College
Professional Class Ludicrous Speed Henley High School

Tasmania

Note: Eligibility for winning awards, requires teams to achieve at least 60% of the total mark used to calculate overall 1st, 2nd and 3rd placings and Category Awards. ARTICLE C3.10 of the Australian Competition Regulations outlines a team’s ineligibility for Engineering related awards when their Primary Race Car violates a Critical Regulation.
Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Clarence One Clarence High School
Development Class ZealTech Racing Queechy High School
Professional Class Instant Transmission Queechy High School
2nd Place Professional Class Golden Diversity Queechy High School
Fastest Lap Cadet Class Clarence One (1.228s) Clarence High School
Development Class ZealTech Racing (1.223s) Queechy High School
Professional Class Instant Transmission (1.202s) Queechy High School
Grand Prix Race Cadet Class Clarence One (2.515s) Clarence High School
Development Class ZealTech Racing (7.579s) Queechy High School
Professional Class Instant Transmission (7.458s) Queechy High School
Knockout Champions Development Class ZealTech Racing Queechy High School
Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Best Reaction Time Development Class ZealTech Racing (0.170s) Queechy High School
Professional Class Instant Transmission (0.140s) Queechy High School
Best Engineered Car Cadet Class Clarence One Clarence High School
Best Team Portfolio Professional Class Golden Diversity Queechy High School
Best Managed Enterprise Professional Class Golden Diversity Queechy High School
Best Graphic Design Professional Class Instant Transmission Queechy High School
Best Team Marketing Development Class ZealTech Racing Queechy High School
Professional Class Golden Diversity Queechy High School
Best Team Verbal Presentation Development Class ZealTech Racing Queechy High School
Professional Class Golden Diversity Queechy High School
Outstanding Industry Collaboration Development Class ZealTech Racing Queechy High School
Professional Class Golden Diversity Queechy High School
Innovation Award Development Class ZealTech Racing Queechy High School
Professional Class Golden Diversity Queechy High School
National Final Wildcard Development Class Golden Diversity Queechy High School

Victoria

Note: Eligibility for winning awards, requires teams to achieve at least 60% of the total mark used to calculate overall 1st, 2nd and 3rd placings and Category Awards. ARTICLE C3.10 of the Australian Competition Regulations outlines a team’s ineligibility for Engineering related awards when their Primary Race Car violates a Critical Regulation.
Award Name Class Team Name School
State Champions Cadet Class Light Speed Eltham College
Development Class Techno Drift Phoenix Community
Professional Class Fast Forward Phoenix Community
2nd Place Cadet Class Road Runners St Kevin’s College
Development Class Anonymous CRC North Keilor
Professional Class Zero Friction Trinity Grammar School
3rd Place Cadet Class Flash Racing CRC Caroline Springs
Professional Class Rapid Progress Eltham College
Fastest Lap Cadet Class Road Runners (1.175s) St Kevin’s College
Development Class Techno Drift (1.125s) Phoenix Community
Professional Class Quantum Flare (1.150s) Trinity Grammar School
Grand Prix Race Cadet Class Light Speed  (2.384s) Eltham College
Development Class Techno Drift 7.023s) Phoenix Community
Professional Class Quantum Flare 7.204s) Trinity Grammar School
Knockout Champions Development Class Techno Drift Phoenix Community
Professional Class NRG Racing Wyndham Central College
Best Reaction Time Development Class Techno Drift (0.139s) Phoenix Community
Professional Junior Class Quantum Flare (0.129s) Trinity Grammar School
Best Engineered Car Cadet Class Light Speed Eltham College
Best Engineered Professional Class Rapid Progress Eltham College
Best Engineering CAD Professional Class Zero Friction Trinity Grammar School
Best Manufactured Car Development Class Techno Drift Phoenix Community
Professional Class Rapid Progress Eltham College
Best Team Portfolio Development Class Apex Predator Racing Brighton Grammar
Professional Senior Class Rapid Progress Eltham College
Best Managed Enterprise Development Class Apex Predator Racing Brighton Grammar
Professional Class Rapid Progress Eltham College
Best Graphic Design Development Class Apex Predator Racing Brighton Grammar
Professional Class Project Eclipse Eltham College
Best Team Marketing Development Class Apex Predator Racing Brighton Grammar
Professional Class Project Eclipse Eltham College
Best Team Verbal Presentation Development Class Anonymous CRC North Keilor
Professional Class Rapid Progress Eltham College
Outstanding Industry Collaboration Development Class Anonymous CRC North Keilor
Professional Class Ingenium Racing Trinity Grammar School
Innovation Award Development Class Anonymous CRC North Keilor
Professional Class Rapid Progress Eltham College
National Final Wildcard Development Class Apex Predator Racing Brighton Grammar
Professional Class Rapid Progress Eltham College

Western Australia

Note: Eligibility for winning awards, requires teams to achieve at least 60% of the total mark used to calculate overall 1st, 2nd and 3rd placings and Category Awards. ARTICLE C3.10 of the Australian Competition Regulations outlines a team’s ineligibility for Engineering related awards when their Primary Race Car violates a Critical Regulation.
Award Name Class Team Name School
State Champions Development Class Neutron Racing Wesley College
Professional Class Flux Racing Wesley College
Fastest Lap Development Class Neutron Racing (1.193s) Wesley College
Professional Class Cosmos (1.432s) Newton Moore Senior High School
Grand Prix Race Development Class Neutron Racing (7.594s) Wesley College
Professional Class Cosmos (9.058) Newton Moore Senior High School
Knockout Champions Development Class Neutron Racing Wesley College
Professional Class Cosmos Newton Moore Senior High School
Best Reaction Time Development Class Prodigy (0.159s) Rostrata Primary School
Professional Class Flux Racing (0.175s) Wesley College
Best Manufactured Car Development Class Titanite Newton Moore Senior High School
Professional Class Flux Racing Wesley College
Best Managed Enterprise Professional Class Flux Racing Wesley College
Best Graphic Design Development Class Neutron Racing Wesley College
Professional Class Flux Racing Wesley College
Best Team Marketing Development Class Neutron Racing Wesley College
Professional Class Flux Racing Wesley College
Best Team Verbal Presentation Development Class Neutron Racing Wesley College
Professional Class Flux Racing Wesley College
Outstanding Industry Collaboration Professional Class Flux Racing Wesley College
Innovation Award Development Class Neutron Racing Wesley College
Professional Class Flux Racing Wesley College
National Final Wildcard Development Class Knights of Armour Newton Moore Senior High School
Professional Class Cosmos Newton Moore Senior High School