Top Menu

Comp Results – Draft

2010

Australian Capital Territory

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School
Runners Up Development Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Professional Senior Razza Sajjette Melba Copland Secondary School
Fastest Car Development Impulse (1.039s) Melba Copland Secondary School
Professional Senior Red Legends (1.068s) Melba Copland Secondary School
Best Engineered Design Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School
Innovation Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School
Best Team Marketing Development Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Professional Senior KMF Racing Stromlo High School
Outstanding Industry Collaboration Development m-pulse Marist College
Professional Senior Red Legends Melba Copland Secondary School

New South Wales

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior CAA St Gregory’s College
Runners Up Development Aftershock St Patrick’s Marist College
Professional Junior Supernova Barker College
Professional Senior Turbine Racing Engadine High School
Fastest Car Development SUDT (1.134s) Ashcroft High School
Professional Junior Speedalicious (1.110s) Gymea Technology High School
Professional Senior Turbine Racing (1.097s) Engadine High School
Best Engineered Design Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicous Gymea Technology High School
Professional Senior Blue Phoenix Barker College
Innovation Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior CAA St Gregory’s College
Best Team Marketing Development The Pocket Rockets Lucas Heights Community School
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior Celerity Dubbo Christian School
Outstanding Industry Collaboration Development Velocity Newington College
Professional Junior Speedalicious Gymea Technology High School
Professional Senior CAA St Gregory’s College
Wildcard Invitation to National Final Development The Pocket Rockets Lucas Heights Community School
Professional Junior Team Bullet Condobolin High School
Professional Senior Celerity Dubbo Christian School

Queensland

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Runners Up Development White Lightning Pioneer State High School
Professional Senior Illustro Attrum QLD Collaboration Team
Fastest Car Development F1 Super Geeks (1.141s) Pine Rivers State High School
Professional Senior Ace Pace Racing (1.115s) Mirani State High School
Best Engineered Design Development F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Hornet Racing North Rockhampton State High School
Innovation Development White Lightning Pioneer State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Best Team Marketing Development F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Outstanding Industry Collaboration Development White Lightning Pioneer State High School
Professional Senior Ace Pace Racing Mirani State High School
Wildcard Invitation to National Final White Lightning Pioneer State High School

South Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Runners Up Development N/A N/A
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Fastest Car Development Slipstream (1.129s) Brighton Secondary School
Professional Senior Azoto Racing (1.089s) Brighton Secondary School
Best Engineered Design Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Innovation Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Best Team Marketing Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Irwin Racing Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Development Slipstream Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Wildcard Invitation to National Final Cold Fusion Brighton Secondary School

Tasmania

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Team Top Speed Port Dalrymple High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Runners Up Development Kings Crew Kings Meadows High School
Professional Senior Fully Loaded Racing Launceston College
Fastest Car Development Team Top Speed (1.195s) Port Dalrymple High School
Professional Senior Pentagliders (1.187s) Brooks High School
Best Engineered Design Development Red Zone Racing Prospect High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Innovation Development Ace Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Best Team Marketing Development Ace Racing Prospect High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Outstanding Industry Collaboration Development Team Top Speed Port Dalrymple High School
Professional Senior Pentagliders Brooks High School
Wildcard Invitation to National Final Team Fastlane Port Dalrymple High School

Victoria

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Runners Up Development Performance Racing CRC North Keilor
Professional Senior Record Racing Sebastopol College
Fastest Car Development Lightspeed (1.103s) Sebastopol College
Professional Senior Aero (1.076s) Trinity Grammar School Kew
Best Engineered Design Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Innovation Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Best Team Marketing Development Glo Worms Lowther Hall Anglican Grammar School
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Outstanding Industry Collaboration Development Lightspeed Sebastopol College
Professional Senior Aero Trinity Grammar School Kew
Wildcard Invitation to National Final Glo Worms Lowther Hall Anglican Grammar School

Western Australia

Award Category Team Name School
Champions Comet Family Learning Co-operative – Boyanup
Badgy Budgies Badgingarra Primary School
J4 Racing Wesley College
Best Pit Display Blitz Racing Wesley College
Fastest Car Anonymous John Septimus Roe Anglican Community School
Badgy Budgies Badgingarra Primary School
J4 Racing Wesley College
Sprint Race Champion Badgy Budgies Badgingarra Primary School
Best Engineered Design J4 Racing Wesley College
Innovation Comet Family Learning Co-operative – Boyanup
Best Team Marketing Red Devil Racing Rostrata Primary School
Outstanding Industry Collaboration Badgy Budgies Badgingarra Primary School
Judges Encouragement Award Dragons Balga Senior High School
Best Performing Primary School The Green Cow Cowaramup Primary School

2011

Australian Capital Territory

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Racing Royalty Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Runners Up Development Blue Ninjas Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hypersonic Flow Melba Copland Secondary School
Fastest Qualifying Lap Development Blue Ninjas (1.364s) Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane (1.389s) Melba Copland Secondary School
Grand Prix Race Development Blue Ninjas (7.182s) Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane (7.326s) Melba Copland Secondary School
Best Engineered Design Development Envious Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Innovation Development Envious Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Best Team Portfolio Development Envious Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi-Octane Melba Copland Secondary School
Best Team Marketing Development Racing Royalty Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hi Octane Melba Copland Secondary School
Outstanding Industry Collaboration Development Racing Royalty Melba Copland Secondary School
Professional Senior Hypersonic Flow Melba Copland Secondary School
Wildcard Invitation to National Final Envious Melba Copland Secondary School

New South Wales

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Limitless Menai High School
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Velocity Newington College
Runners Up Development Rapid Racing Engadine High School
Professional Junior Vipers Racing II Mount View High School
Professional Senior Doppler Effect Girraween High School
Fastest Qualifying Lap Development Limitless (1.380s) Menai High School
Professional Junior Lance (1.350s) Barker College
Professional Senior Doppler Effect (1.321s) Girraween High School
Grand Prix Race Development Limitless (7.268s) Menai High School
Professional Junior Lance (7.320s) Barker College
Professional Senior Doppler Effect (7.091) Girraween High School
Best Engineered Design Development Limitless Menai High School
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Avanti Da Corsa Barker College
Innovation Development Rapid Racing Engadine High School
Professional Junior Vipers Racing II Mount View High School
Professional Senior Magnavis Dubbo Christian School
Best Team Portfolio Development Zipper Effect Newington College
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Velocity Newington College
Best Team Marketing Development Zipper Effect Newington College
Professional Junior Illusion Engineering Condobolin High School
Professional Senior Velocity Newington College
Outstanding Industry Collaboration Development Sub Zero Racing St Gregory’s College
Professional Junior Vipers Racing II Mount View High School
Professional Senior Velocity Newington College
Wildcard Invitation to National Final Rapid Racing Engadine High School
Doppler Effect Girraween High School

Queensland

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Runners Up Development Eclipse Racing Mirani State High School
Professional Junior GEM Racing Noosa District State High School
Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School
Fastest Qualifying Lap Development Jetstream Racing (1.404s) Mirani State High School
Professional Junior F1 Super Geeks (1.257s) Pine Rivers State High School
Professional Senior Jet Performance (1.245s) Pine Rivers State High School
Grand Prix Race Development Jetstream Racing (7.386s) Mirani State High School
Professional Junior F1 Super Geeks (6.852s) Pine Rivers State High School
Professional Senior Jet Performance (6.859s) Pine Rivers State High School
Best Engineered Design Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Innovation Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School
Best Team Portfolio Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior Excelleration Concordia Lutheran College
Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School
Best Team Marketing Development Eclipse Racing Mirani State High School
Professional Junior Excelleration Concordia Lutheran College
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Outstanding Industry Collaboration Development High Voltage Racing Noosa District State High School
Professional Junior F1 Super Geeks Pine Rivers State High School
Professional Senior White Lightning Pioneer State High School
Encouragement Award Professional Senior Ab Initio Warwick State High School
Most Energy Efficient Design Professional Senior Jet Performance Pine Rivers State High School
Wildcard Invitation to National Final Professional Senior Cutting Edge Redcliffe State High School

South Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Runners Up Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Fastest Qualifying Lap Development Evolution (1.390s) Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion (1.278s) Brighton Secondary School
Grand Prix Race Development Evolution (8.731s) Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion (6.897s) Brighton Secondary School
Best Engineered Design Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Innovation Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Best Team Portfolio Development Evolution Brighton Secondary School
Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Best Team Marketing Development Evolution Brighton Secondary School
Professional Senior Slipstream Cardijn College
Outstanding Industry Collaboration Professional Senior Cold Fusion Brighton Secondary School
Wildcard Invitation to National Final Professional Senior Azoto Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Slipstream Cardijn College
Professional Senior Blur Charles Campbell Secondary School

Tasmania

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior Four Kings Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Runners Up Development Viking Racing Brooks High School
Professional Junior Fast 5 Port Dalrymple High School
Professional Senior Superluminiosity Launceston College
Fastest Qualifying Lap Development Geared Up (1.419s) Brooks High School
Professional Junior Four Kings Racing (1.574s) Kings Meadows High School
Professional Senior Superluminiosity (1.480s) Launceston College
Grand Prix Race Development Geared Up (7.522s) Brooks High School
Professional Junior Fast 5 (8.523s) Port Dalrymple High School
Professional Senior Superluminosity (8.029s) Launceston College
Best Engineered Design Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior Four Kings Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Innovation Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Cursus Racing Launceston College
Best Team Portfolio Development Revved Up Brooks High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Best Team Marketing Development GO HARD Prospect High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Outstanding Industry Collaboration Development 2FAST4U Port Dalrymple High School
Professional Junior EE Racing Kings Meadows High School
Professional Senior Pure Racing Launceston College
Wildcard Invitation to National Final Professional Junior Fast 5 Port Dalrymple High School

Victoria

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Runners Up Development Supersonic Performance Kyabram P-12 College
Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew
Fastest Qualifying Lap Development RainDrop Racing (1.334s) Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing (1.284s) Sebastopol College
Grand Prix Race Development Raindrop Racing (7.067s) Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing (6.842s) Sebastopol College
Best Engineered Design Development Mach 1 Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Innovation Development Female Fury Racing Team Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Best Team Portfolio Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew
Best Team Marketing Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew
Outstanding Industry Collaboration Development RainDrop Racing Kyabram P-12 College
Professional Junior Lightspeed Racing Sebastopol College
Wildcard Invitation to National Final Professional Junior Pinnacle Engineering Trinity Grammar School, Kew

Western Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fusion Wesley College
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Runners Up Development Lightning Balga State High School
Professional Junior Legacy Rostrata Primary School
Professional Senior Sonic Wasp Wesley College
Fastest Qualifying Lap Development Eagle (1.484s) Balga State High School
Professional Junior Legacy (1.458s) Rostrata Primary School
Professional Senior Blitz Racing(1.378s) Wesley College
Grand Prix Race Development Eagle (7.932s) Balga State High School
Professional Junior Fusion (7.182s) Wesley College
Professional Senior Blitz Racing(7.050s) Wesley College
Best Engineered Design Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fusion Wesley College
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Innovation Development Shooting Star Balga State High School
Professional Junior Fusion Wesley College
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Best Team Portfolio Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fast 5 Rostrata Primary School
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Best Team Marketing Development Vortex Wesley College
Professional Junior Fire Flies Badgingarra Primary School
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Outstanding Industry Collaboration Development Lightning Bolts Badgingarra Primary School
Professional Junior Off Limits Badgingarra Primary School
Professional Senior Blitz Racing Wesley College
Best Performing Primary School Development Lightning Bolts Badgingarra Primary School
Wildcard Invitation to National Final Development Lightning Bolts Badgingarra Primary School

2012

Australian Capital Territory

Published from 15 November 2012

New South Wales

Published from 15 November 2012

Queensland

Published from 15 October 2012

South Australia

Award Category

Class of Competition

Team Name

School

Champions Development Alternate Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Tachyon Racing Cardijn College
Runners Up Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Evolution Brighton Secondary School
Fastest Qualifying Lap Development Alternate Racing (1.194s) Brighton Secondary School
Professional Senior Evolution (1.153s) Brighton Secondary School
Grand Prix Race Development Alternate Racing (7.581s) Brighton Secondary School
Professional Senior Evolution (7.113s) Brighton Secondary School
Best Engineered Design Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Tachyon Racing Cardijn College
Innovation Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Portfolio Development Evolution Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Marketing Development Alternate Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Best Team Pit Display Development Invara Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Outstanding Industry Collaboration Development Alternate Racing Brighton Secondary School
Professional Senior Pink Quattro Adelaide High School
Wildcard Invitation to National Final Pink Quattro Adelaide High School

Tasmania

Published from 26 October 2012

Victoria

Published from 9 November 2012

Western Australia

Published after 21 November 2012